Smocze Łodzie w Poznaniu: rekordowa liczba 13 medali dla Polski

Leszek Gracz
Smocze łodzie w Poznaniu: Dwa srebrne medala Polaków w sprintach
Smocze łodzie w Poznaniu: Dwa srebrne medala Polaków w sprintach Paweł Miecznik
W sobotnich finałach mistrzostw świata smoczych łodzi rozgrywanych na Jeziorze Maltańskim Polacy zdobyli kolejne medale. Rano w rywalizacji osad 20-osobowe na sprinterskim dystansie 200 metrów Polacy zdobyli dwa srebrne medale, a po południu też na 200 m osady 10-osobowe wywalczyły pięć medali brązowych. Sprinty to były bez wątpienia najbardziej widowiskowe i emocjonujące konkurencje.

W sobotę rano na mistrzostwach świata smoczych łodzi nie zawiedli Mastersi i w osadzie mikstu (wiosłują wspólnie kobiety i mężczyźni) sięgnęli po srebrny medal. Polacy stoczyli wspaniałą walkę o złoto z Węgrami, niestety ostatecznie przegrali różnicą 0,58 sek. Trzecie miejsce wywalczyli Niemcy.

Drugi medal - też srebrny - padł także łupem Mastersów, ale osady męskiej. Wygrali tę konkurencję Ukraińcy a brązowy medal wywalczyli Rosjanie.

Po południu w osadzie 10-osobowej polscy Mastersi prowadzili przez połowę dystansu. Potem jednak prześcignęli ich Rosjanie i Ukraińcy więc Polakom na osłodę pozostał brąz. Wygrali Rosjanie przed Ukraińcami.

Z kolei nasz mikst seniorów od startu do mety gonił uciekających Filipińczyków i Rosjan, ale dogonić nie zdołał i też musiał się zadowolić trzecim miejscem. Także trzecie miejsce wywalczyły Polki w kategorii Masters za Niemkami i Węgierkami, polscy seniorzy ulegając tylko Filipińczykom i Rosjanom oraz osada mieszana Mastersów przegrywając z Węgrami i Niemcami.
W niedzielę od godz. 9 wyścigi długodystansowe na 2000 m.

Dotychczas Polska na MŚ smoczych łodzi w Poznaniu zdobyła 13 medali, w tym jeden złoty. To nawięcej w całej historii startów polskiej ekipy na mistrzostwach świata smoczych łodzi (w 2009 roku w Racicach Polacy zdobyli 11 medali) a przed nami jeszcze przecież niedzielne wyścigi. Jednak w 2003 roku na MŚ w Poznaniu Polacy zdobyli siedem medali, ale w tym były dwa złote. Teraz mamy tylko jeden złoty.