Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokumentalna osiemnastka. Off Cinema już jesienią w Poznaniu!

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Złoty Zamek podczas ubiegłorocznej edycji Off Cinema otrzymał film "Almaz" Wiktora Aśliuka
Złoty Zamek podczas ubiegłorocznej edycji Off Cinema otrzymał film "Almaz" Wiktora Aśliuka Materiały prasowe
Filmy dokumentalne z Polski, Danii, Iranu, Hong Kongu i wielu innych, mniej lub bardziej egzotycznych zakątków świata zobaczymy tej jesieni w poznańskim Centrum Kultury Zamek. 19 listopada rozpocznie się tu 18. edycja festiwalu Off Cinema.

- W tej chwili nadesłano już około 80 filmów, choć z reguły to ostatni tydzień przed końcem terminu jest najbardziej intensywny pod względem ilości zgłoszeń - mówi Janusz Piwowarski, operator filmowy i współorganizator festiwalu. Filmy, które wezmą udział w międzynarodowym konkursie, zgłaszać można do 8 września.

W ubiegłym roku do pojedynku o Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek stanęło około 200 niszowych produkcji. Podobną liczbę Piwowarski szacuje podczas tegorocznej edycji.

Filmy oceniać będzie jury, pod przewodnictwem światowej sławy dokumentalisty Marcelego Łozińskiego, autora tak klasycznych filmów jak "Próba mikrofonu" i "Jak żyć" oraz członka przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej.

- Nie będzie to pierwsza wizyta Łozińskiego w Poznaniu. W rozmowach z nami wielokrotnie podkreślał, że dobrze czuje się w naszym mieście. Zna też festiwal Off Cinema, więc mimo iż przyjeżdża tu do pracy, mamy powody, by przypuszczać, że będzie to dla niego praca ciekawa - twierdzi J. Piwowarski. Prócz Łozińskiego w jury zasiądzie także Krzysztof Miller, fotoreporter, który w swojej karierze dokumentował m.in. przewrót w Rumunii oraz wojny w Bośni i Chorwacji.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema wspiera nurt dokumentalistyki na trzech płaszczyznach. Są nimi: prezentacja, edukacja i refleksja. Prócz regularnych seansów festiwalowych, na zainteresowanych czekają więc tradycyjnie warsztaty filmowe oraz spotkania z twórcami.

- Chcemy, by po każdym pokazie widzowie mieli możliwość porozmawiania z reżyserem. Dyskusje to świetna okazja, by zadać nurtujące ich pytania, a przede wszystkim lepiej zrozumieć konkretny film, dzięki poznaniu okoliczności jego powstania - zachęca Janusz Piwowarski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski