Wielkopolska: Topniejący śnieg przybliża do powodzi

  Wielkopolska: Topniejący śnieg przybliża do powodzi

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolska: Topniejący śnieg przybliża do powodzi

  ©Waldemar Wylegalski

  Mimo odwilży stan wody w Warcie w Poznaniu utrzymuje się na bezpiecznym poziomie. Jednak meteorolodzy zapowiadają, że ocieplenie potrwa przez najbliższe pięć dni. To, czy dojdzie do powodzi w Wielkopolsce, zależy od rozwoju sytuacji na południu regionu i kraju.
  Wielkopolska: Topniejący śnieg przybliża do powodzi

  ©Waldemar Wylegalski

  Po raz kolejny ważne będzie to, co stanie się na Odrze. Jeśli ze zbiornika w Jeziorsku trzeba będzie gwałtownie zwiększyć ilość spuszczanej wody, wówczas będzie można mówić o zagrożeniu powodzią.

  Obecnie poziom Warty wynosi 493 cm, czyli o 43 cm powyżej stanu alarmowego. W gminach sąsiadujących z miastem najgorzej sytuacja wygląda w Puszczykowie, gdzie woda rozlała się do ulicy Stara Niwka. Zbliżyła się też wyraźnie do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego. Również podczas ubiegłorocznej powodzi miejsca te były podtopione.

  Droga do osady Kątniki, w gminie Komorniki od kilku dni zalana jest do tego stopnia, że auto osobowe już nią nie przejedzie. To również efekt wylania Warty.

  - Zimę mamy normalną. Gdyby w ostatnich kilkunastu latach regularnie pogłębiano Wartę, nie byłoby takiej sytuacji - mówi Dariusz Szmidt, burmistrz Lubonia. W tej miejscowości zagrożone zalaniem jest kilka domów wybudowanych na tak zwanych terenach zalewowych.

  W Koninie w weekend poziom Warty opadł do 450 cm, czyli stanu ostrzegawczego, po czym ponownie się podniósł o 8 cm. Dzięki strażakom, którzy w sobotę uszczelnili wrota przeciwpowodziowe w Pątnowie i Morzysławiu na kanale Warta-Gopło woda nie powinna rozlać się na okoliczne pola.
  Na północ od Poznania sytuacja wydaje się być stabilna. W Obornikach przybyło 3 cm wody, a we Wronkach ubyło 9 cm.

  W Baryczy i Prośnie poziom wody przekroczył stan alarmowy, dlatego starosta wprowadził w powiecie ostrowskim stan pogotowia przeciwpowodziowego. Podobnie jest w powiecie rawickim, przez który przepływa Orla i Dąbrocznia.

  Najpewniej dzisiaj poziom Prosny przekroczy stan ostrzegawczy, czyli 180 cm. Jeśli osiągnie 220 cm, a kaliski Wydział Zarządzania Kryzysowego bierze pod uwagę taką możliwość, trzeba będzie ogłosić stan alarmowy. W górnym i dolnym biegu rzeka już przekroczyła stany ostrzegawcze, a w Mirkowie nawet stan alarmowy.

  - Wyższy poziom wody w rzece oznacza pojawienie się wody w piwnicach - mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w Kaliszu.

  Problemy z nadmiarem wody bywają i w miejscach położonych z dala od rzek. Tak jest na przykład w Strykowie, gmina Stęszew.

  - Z niedzieli na poniedziałek pompowaliśmy wodę z posesji, którą zalewała woda spływająca z pól - mówi Bernard Jankowski z OSP Strykowo. Pompy szlamowe nie próżnowały też w Rokietnicy i Suchym Lesie.

  Współpraca: AK, AND, KAS, MWE

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo