Poznań: Paraliż telefoniczny na Stadionie Miejskim

  Poznań: Paraliż telefoniczny na Stadionie Miejskim

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  UKE stwierdził przeciążenie sieci w czasie meczów na stadionie

  UKE stwierdził przeciążenie sieci w czasie meczów na stadionie ©Grzegorz Dembiński

  Czy paraliż telefoniczny w czasie meczu przy Bułgarskiej jest możliwy? Jak stwierdził Urząd Komunikacji Elektronicznej, w tej chwili tak. Gdy na trybunach Stadionu Miejskiego zasiądzie komplet publiczności, wykonanie połączenia graniczy z cudem. Do Euro 2012 niekorzystna sytuacja ma się jednak zmienić.
  UKE stwierdził przeciążenie sieci w czasie meczów na stadionie

  UKE stwierdził przeciążenie sieci w czasie meczów na stadionie ©Grzegorz Dembiński

  "Po analizie wyników badania zasięgów i jakości połączeń głosowych (...) należy przyznać, że operatorzy komórkowi wypadli bardzo słabo. Zanotowane wyniki większości parametrów są poniżej przyjętych limitów" - czytamy w raporcie sporządzonym przez UKE w czasie jednego meczów pucharowych, które odbyły się przy Bułgarskiej.

  - Badanie przeprowadzone w porozumieniu ze Spółką PL.2012 wykazało, że obecna infrastruktura nie jest w stanie obsłużyć zwiększonego ruchu w trakcie imprez masowych- potwierdza Piotr Dziubak, rzecznik UKE.
  - Wielu z połączeń inicjowanych przez naszą aparaturę nie udało się nawiązać. Jest to jednak dopiero początek prac. Wiemy, że spółka prowadzi rozmowy z operatorami, by problem jak najszybciej rozwiązać - mówi Dziubak.

  Wyjściem z sytuacji niekoniecznie musi być ustawienie dodatkowych wież telefonii komórkowej. Bo po pierwsze są one drogie, a po drugie kilka sygnałów, mogłoby się w pewnym momencie nałożyć. Wyjściem może być budowa odpowiedniej infrastruktury wewnątrz obiektu. Mikro- przekaźniki mogłyby zbierać sygnały na stadionie i przekazywać je do głównej centrali. Ta z kolei umożliwiałaby połączenie.

  Choć są różne możliwości rozwiązania sytuacji, to obecnie konkretów brak. Jak zapewniają przedstawiciel spółki Euro Poznań 2012, trwają rozmowy z operatorami. W ich konsekwencji ma zostać wybrana jedna sieć, która zajmie się budową infrastruktury. Wszystko musi jeszcze potrwać, bo niezbędny jest światłowód, który powstanie dopiero po zakończeniu modernizacji Bułgarskiej.

  - Terminem granicznym na wykonania nowej infrastruktury związanej z telefonią komórkową jest Euro 2012 - podkreśla Ryszard Dembiński, prezes spółki Euro Poznań 2012. - Do tego czasu wszystko musi być gotowe. Pierwszym etapem są rozmowy ze wszystkimi operatorami, by w ich konsekwencji wybrać jednego, który wykona całość prac. Z gotowej sieci będą mogli później korzystać wszyscy - tłumaczy prezes.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo