Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Malcie startują mistrzostwa świata smoczych łodzi [PROGRAM]

Leszek Gracz
Startują mistrzostwa świata smoczych łodzi
Startują mistrzostwa świata smoczych łodzi Polskapresse
Na cztery dni Jezioro Maltańskie opanują smocze łodzie. Rozgrywane tam będą z udziałem 15 narodowych ekip mistrzostwa świata w tej egzotycznej dyscyplinie, mającej korzenie w chińskich legendach.

Regaty smoczych łodzi robią na wodzie imponujące wrażenie. Na dziobie każdej panoszy się dumnie straszny łeb smoka, zaś na rufie pyszni się jego ogon. A na dodatek regaty przebiegają w łoskocie wybijanym na bębnach. Załoga bowiem składa się z 20 (lub 10) wioślarzy, sternika i właśnie bębniarza nadającego rytm wioślarzom.

Wśród uczestników mistrzostw wielu jest kanadyjkarzy. Nawet bardzo utytułowanych. Dlaczego? Bo w jednej i drugiej dyscyplinie posługują się podobnym wiosłem.

- Ale na tym podobieństwa raczej się kończą - uśmiecha się Vincent Słomiński (podwójny złoty medalista akademickich MŚ i dwukrotny brązowy medalista ME seniorów w kajakarstwie). - W kanadyjce płyniemy klęcząc w łódce, zaś w smoczej łodzi - siedząc. Technika wiosłowania też jest trochę inna.

- No i w smoczych łodziach ogromne znaczenie ma zgranie całej 20-osobowej załogi. To wcale nie jest tak proste, jak na pozór wygląda - dodaje Michał Kudła (srebrny i brązowy medalista akademickich MŚ w kajakarstwie).

- Tak naprawdę dla naszych kanadyjkarzy to trochę zabawa - wyjaśnia Józef Bejnarowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. - Sezon praktycznie dla nich się skończył, więc mogą spróbować swych sił w nieco innych regatach. Ale to nie znaczy, że będzie im łatwiej, bo to zupełnie inna bajka.

Mistrzostwa świata rozpoczynają się dzisiaj ceremonią otwarcia o godz. 19 nad Jeziorem Maltańskim. W programie między innymi występy chóru chłopięcego z Taipei i Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykul-skiego. A od jutra już tylko regaty. Przez cztery dni rozegranych zostanie 127 wyścigów.

PROGRAM MŚ SMOCZYCH ŁODZI

Środa, 27 sierpnia
godz. 19 ceremonia otwarcia

Czwartek, 28 sierpnia
godz. 9 eliminacje 500 m łodzie 20-osobowe
godz. 12.58 finały
godz. 16 eliminacje 500 m (10-osobowe)
Piątek, 29 sierpnia
godz. 9 repesaże i finały na 500 m (łodzie 10-osobowe)
godz. 15 eliminacje 200 m

Sobota, 30 sierpnia
godz. 8.30 repesaże i finały 200 m łodzi 20-osobowych
godz. 12 eliminacje, repesaże i finały 200 m łodzi 10-osobowych

Niedziela, 31 sierpnia
godz. 9 regaty na 2000 m łodzi 10- i 20-osobowych

Mistrzostwa świata smoczych łodzi w pigułce

Łodzie
Klasyczne regaty odbywają się w łodziach 20-osobowych o długości 12,40 m i szerokości 1,14 m. Na dziobie zainstalowana jest głowa smoka, na rufie - jego ogon. Waga łodzi to ok. 250 kg, a razem z załogą to nawet 2 tony! W Poznaniu rozgrywane są też wyścigi łodzi 10-osobowych.

Załoga
Składa się z 20 wioślarzy, sternika i bębniarza. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce. Ławki umieszczone są w 10 rzędach, twarzą do kierunku płynięcia. Pierwsza para wioślarzy (licząc od dziobu) to szlakowi. Oni narzucają całej osadzie tempo wiosłowania. Bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, czym ułatwia reszcie załogi dostosowanie się do szlakowych. Bębniarz w trakcie zawodów zagrzewa też głosem osadę do walki, podając przy tym komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu. Sternik steruje w pozycji stojącej, za pomocą długiego wiosła.

Dystans
Wyścigi rozgrywane będą na trzech dystansach: 200 i 500 metrów oraz na 2000 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski