Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych: Musisz je nosić, aby być widocznym

Katarzyna Dobroń
Obowiązkowe odblaski dla pieszych: Musisz je nosić, aby być widocznym
Obowiązkowe odblaski dla pieszych: Musisz je nosić, aby być widocznym Polskapresse
Od 31 sierpnia wszyscy piesi w terenie niezabudowanym muszą posiadać odblask po zmroku. Element za kilka zł może uratować życie.

- Nowelizację przyjęto już w ubiegłym roku, ale ze względu na protesty jej przeciwników została wstrzymana na rok, aby przyzwyczaić do niej pieszych "po dobroci" - mówi Krystyna Łybacka, europosłanka SLD.

To właśnie K. Łybacka, jeszcze jako poznańska posłanka była jedną z pomysłodawców rozszerzenia nakazu noszenia odblasków, tak aby obejmował wszystkich pieszych poruszających się po zmroku na terenie niezabudowanym. Do końca sierpnia nakazu muszą przestrzegać wyłącznie dzieci do 15 roku życia.

- Sama jestem kierowcą. Już wczesną jesienią widoczność po zmroku bywa tak ograniczona, że łatwo nie dostrzec pieszego na poboczu - K. Łybacka tłumaczy potrzebę wyposażenia ubioru pieszego w odblask. I dodaje: - Przeciwnicy mówią o nakładaniu kolejnej "daniny", ale opaska kosztuje zaledwie kilka złotych. Nalegaliśmy też, aby policjanci skupili się na pouczeniach, a nie na karaniu mandatami.

Brak odblasku na terenie niezabudowanym po zmierzchu będziemy od września wykroczeniem. Nie wiadomo jak wysoki mandat może za nie grozić, ponieważ nie ma sprecyzowano jeszcze przepisów wykonawczych. Policjanci podkreślają, że na razie będą skupiali się na edukowaniu, a nie karaniu.

- Nie chodzi o to, aby próbować nowy przepis przechytrzyć, ale o życie i bezpieczeństwo wszystkich pieszych - zaznacza Maciej Święcichowski z biura prasowego poznańskiej policji. - Osoba z odblaskiem jest widoczna z odległości nawet kilkuset metrów. Bez odblasku ten dystans zmniejsza się do 40 metrów. Przy dużej prędkości i po zmroku kierowca nie ma szans na właściwą reakcję - dodaje.

W 2012 roku na polskich drogach zginęło 1157 pieszych. Było to blisko 30 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych. Niemal 10 tys. osób doznało obrażeń ciała. Wśród ofiar śmiertelnych było 79 Wielkopolan, a 573 mieszkańców województwa zostało rannych. W ubiegłym roku było jeszcze gorzej. Wśród 284 osób, które zginęły na wielkopolskich drogach, ponad 90 to piesi. W skali Unii Europejskiej Polska przewodzi w liczbie ofiar śmiertelnych wśród przechodniów. Od 2001 do 2009 roku we wszystkich krajach wspólnoty zginęło na drogach łącznie 80 tysięcy pieszych. Do aż 20 procent tych wypadków doszło w Polsce.

Bezpiecznie na poboczu

* O podstawowych zasadach poruszania się pieszych po poboczu przypomina Komenda Miejska Policji w Poznaniu. Okazuje się, że nie wszyscy piesi pamiętają, aby iść pojedynczo lewą stroną jezdni lub pobocza.

* Piesi powinni korzystać w pierwszej kolejności z przeznaczonej dla nich drogi lub z chodnika. Jeśli takiej drogi nie ma lub jest w danej chwili niedostępna, pieszy może poruszać się po jezdni, pod warunkiem, że trzyma się blisko jej krawędzi i ustępuje miejsca przejeżdżającym samochodom.

* Z drogi rowerowej piesi mogą korzystać tylko w przypadku, gdy chodnik lub pobocze są z jakiegoś powodu niedostępne.
W tej sytuacji piesi (z wyjątkiem osób niepełnosprawnych) muszą pamiętać o ustępowaniu miejsca rowerzystom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski