Zadłużonym konsumentom łatwiej będzie ogłosić upadłość

Zadłużonym konsumentom łatwiej będzie ogłosić upadłość

Monika Kaczyńska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Związek Banków Polskich sprzeciwia się poprawkom proponowanym przez senatorów
W najbliższych tygodniach zakończą się prace Senatu nad uchwaloną nowelizacją ustawy o upadłości konsumenckiej. Nowe prawo może okazać się szansą dla zadłużonych, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Według różnych szacunków ich liczba waha się od miliona do nawet ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

Mimo że ustawa o upadłości konsumenckiej obowiązuje od 2009 roku, dotąd skorzystało z niej bardzo niewiele ponad sto osób. W 2013 roku ogłoszono ją tylko w 55 przypadkach w kraju, do końca 2011 roku było ich zaledwie 36.
Wniosków wpływało znacznie więcej. Podstawową barierą okazywał się jednak majątek zbyt mały na pokrycie wynagrodzenia syndyka. Teraz ma się to zmienić.

Przede wszystkim koszty postępowania upadłościowego będzie można skredytować. Kolejną zmianą będzie elastyczniejsze podejście do kwestii winy w doprowadzeniu do niewypłacalności. Dotąd dłużnik musiał udowodnić, że popadł w kłopoty z przyczyn od siebie niezależnych. Teraz upadłość będzie możliwa pod warunkiem, że sąd nie dopatrzy się rażącego niedbalstwa w zarządzaniu finansami.

W obecnie obowiązującej wersji ustawy likwidacja majątku dłużnika, w tym sprzedaż mieszkania jest obligatoryjna. Nowelizacja przewiduje możliwość zawarcia układu z wierzycielami i ustalenia z nimi warunków spłat zobowiązań przy zachowaniu dachu nad głową.

Jeśli jednak do układu nie dojdzie - mieszkanie zostanie sprzedane, a zadłużony otrzyma z jego sprzedaży kwotę potrzebną na wynajem.

1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Upadłość konsumencka

Ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oddłużenia w upadłości konsumenckiej odwiedź stronę http://upadlosc-konsumencka.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo