Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić idealny pokój dla ucznia?

Monika Kaczyńska
Dostęp światła dziennego, dobra wentylacja, a także dobra izolacja akustyczna to cechy pomieszczenia do nauki. Wyposażenie pokoju powinno być dostosowane do wieku dziecka i jego temperamentu

Miejsce, w którym uczeń będzie mógł spokojnie odrabiać lekcje to podstawowa potrzeba. Jest jeszcze czas, by zadbać o każdy szczegół, zarówno urządzając pokój dla rozpoczynających karierę szkolną, jak i wprowadzając modyfikacje w zastanych warunkach.

Jeśli rozkład mieszkania na to pozwala idealnym rozwiązaniem będzie osobny pokój. Dobrym miejscem na jego usytuowanie jest poddasze. Wykorzystując różnicę kondygnacji stwarza barierę akustyczną i zapewnia naturalny spokój dziecięcego świata. W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni. To ważne, bo zbyt wyraźne odgłosy domowego życia mogą skutecznie zniweczyć próby skupienia się na nauce.

Najważniejsze jednak, by w pokoju dziecka zapewnić odpowiedni dostęp dziennego światła i powietrza.
Wielkość, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz prawidłowy rozwój ucznia. Światło słoneczne dostarcza organizmowi witaminy D. Jej brak powoduje m.in. kruchość kości.

Złe oświetlenie biurka jest z kolei częstą przyczyną problemów ze wzrokiem. Światło dzienne wpływa również na lepszą wydajność pracy i poprawę efektywności uczenia się. Jak pokazują badania, uczniowie w klasach z większymi oknami mieli ponad 15 proc. lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej doświetlonych.

Równie ważna, jak światło jest naturalna wentylacja wnętrz. W czasach, kiedy alergia stała się chorobą społeczną, regularne wietrzenie pomieszczenia do nauki pomaga zminimalizować jej ryzyko u dziecka. Świeże powietrze poprawia także koncentrację oraz korzystnie wpływa na zdolności poznawcze.
- W nowoczesnych oknach mamy zamontowane odpowiednie klapy wentylacyjne, które gwarantują dopływ świeżego powietrza. Jednak niezależnie od tego powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju. Dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć dwa, cztery razy dziennie - radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Dobierając meble do pokoju nauki, powinniśmy kierować się nie tylko designem czy kolorystyką, lecz także funkcjonalnością. Stół lub biurko przeznaczone do pracy powinny mieć blat o szerokości co najmniej 120 centymetrów. Dzięki temu uczeń pomieści na nim wszystkie niezbędne rzeczy.

Dobrą inwestycją jest zakup takich sprzętów, które pozwalają na regulację wysokości. Dzięki temu meble będą "rosnąć" wraz z ich użytkownikiem. Wybierając krzesło, zwróćmy też uwagę na to, czy ma regulowane oparcie, które zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa.

Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, pamiętajmy o zagospodarowaniu każdego wolnego metra kwadratowego. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie schowków np. pod skosami czy zawieszenie półek nad biurkiem lub w jego pobliżu. Umieszczenie na nich podręczników i pomocy naukowych zaoszczędzi zbędnego szukania. Jeśli miejsce pracy będzie funkcjonalne i wygodne uczeń chętniej zasiądzie do odrabiania lekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski