Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Według skandynawskich wzorów - dom gotowy w kwartał

Monika Kaczyńska
Poszczególne elementy domu modułowego powstają w fabryce, co uniezależnia inwestycję od pogody. Wbrew obiegowej opinii technologia pozwala na sporą elastyczność w projektowaniu rozkładu pomieszczeń.

Domy modułowe to technologia obecna w Polsce od ponad dwóch dekad, ale wciąż stosunkowo mało popularna. Zupełnie inaczej jest u naszych zachodnich sąsiadów, a zwłaszcza w Skandynawii, gdzie tego typu domów buduje się sporo.

Podstawowym atutem tej technologii jest możliwość skrócenia czasu budowy do minimum.
- Cały proces od momentu zamówienia prefabrykatów po montaż instalacji zajmuje około 3 miesiące - mówi Maciej Wojniłowicz, ekspert firmy Tektum Construction Group, firmy specjalizującej się w budowie takich domów.
W praktyce więc, jeśli doliczyć czas konieczny na wybór projektu i wykończenie wnętrz można zaplanować przeprowadzkę na 5- 6 miesięcy od rozpoczęcia prac.

Co istotne na ich przebieg praktycznie nie ma wpływu pogoda.
- Domy modułowe powstają z prefabrykatów, gotowych elementów składanych w laboratoryjnych warunkach hali produkcyjnej. Następnie części konstrukcji transportowane są na plac budowy i łączone według projektu w gotowy dom - wyjaśnia Wojniłowicz. - Dla inwestorów ważne jest i to, że dzięki niezwykłej precyzji składania prefabrykatów, budynek przejdzie bez problemów testy wymagane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a właściciel otrzyma dofinansowanie do domu energooszczędnego - dodaje.

Kwota dopłaty, którą można uzyskać sięga nawet 50 tysięcy złotych, skórka jest więc warta wyprawki.
Na skrócenie czasu budowy wpływa także fakt, że domy modułowe są zazwyczaj stawiane na płycie fundamentowej. Po tygodniu od wylania betonu można na niej stawiać moduły domu.
- Konstrukcja płyty fundamentowej planowana jest według specjalnych modeli obliczeniowych. 1 mkw. płyty waży 400 kg, a dobrze dobrana zapewnia bezpieczeństwo i stabilność domu. Podczas wysychania płyty fundamentowej, reszta konstrukcji kończona jest w hali produkcyjnej. Dzięki temu każda minuta na placu budowy jest maksymalnie wykorzystana - wyjaśnia Maciej Wojniłowicz.

Ostatni etap przed wykończeniem to montaż koniecznych instalacji. Zazwyczaj w domu modułowym rozprowadza je ta
sama ekipa, która stawia dom.
- Montaż sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej i dodatkowy montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest możliwy do wykonania w ciągu dwóch dni - tłumaczy ekspert Tektum.

Atutem technologii modułowej jest nie tylko krótszy czas budowy, ale i jej koszty niższe niż w przypadku technologii tradycyjnych, mimo iż domy modułowe są budowane z najwyższej klasy materiałów. Dlatego też z czasem mogą stać się realną konkurencją dla tych tradycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski