Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na spłatę rat kredytu hipotecznego wydajemy coraz mniejszą część dochodu

Monika Kaczyńska
Regulowanie zobowiązań hipotecznych pochłania poznaniakom 30,93 proc. dochodów. To najwięcej w kraju . W ciągu roku wskaźnik obciążenia hipotecznego polskich rodzin spadł średnio o 7,03 proc. W Poznaniu - o 6,16 proc.

Przeciętna polska rodzina wydaje na spłatę rat kredytu hipotecznego 27,32 proc. dochodów netto. Z mieszkańców największych miast kraju, najbardziej obciążeni spłatą kredytu są poznaniacy.

W stolicy Wielkopolski rata kredytu pochłania 30,93 proc. dochodów. Najmniejsze obciążenie z tego tytułu odczuwają mieszkańcy Łodzi. Tam posiadacze kredytów wydają na ratę 24,2 proc. dochodu. Niewiele mniej od poznaniaków muszą na spłaty rat przeznaczyć mieszkańcy Krakowa - 30,85 proc., obciążenie hipoteczne warszawiaków wynosi 27,33 proc., mieszkańców Wrocławia - 24, 72 proc. W Trójmieście na ratę trzeba przeznaczyć nieco ponad 1/4 dochodów netto - 25,88 proc.

O wskaźniku obciążenia hipotecznego decyduje zarówno oprocentowanie kredytów, jak i zarobki i ceny nieruchomości.
O ile pierwszy czynnik działa jednakowo w całym kraju, o tyle w przypadku cen nieruchomości i wysokości zarobków widać duże różnice regionalne.

Najwyższy w kraju wskaźnik obciążenia hipotecznego poznaniaków nie dziwi o tyle, że ceny nieruchomości w naszym regionie są wyższe niż na przykład w Katowicach, Łodzi czy Lublinie (pod tym względem wśród miast wojewódzkich

Poznań plasuje się na piątym miejscu) zarobki zaś wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o ich średnią wysokość zajmujemy dziewiąte miejsce w kraju. Siłą faktu więc, poznaniacy, którzy z niższych dochodów muszą sfinansować zakup stosunkowo drogich nieruchomości, na raty wydają więcej.

Tym niemniej od zeszłego roku wskaźnik obciążenia hipotecznego spadł także w stolicy Wielkopolski. Spadek ten wyniósł 6,16 proc. To mniej niż w Trójmieście, gdzie spadek był rekordowy, bo aż o 16,32 proc. i w Warszawie, gdzie wskaźnik obciążenia hipotecznego spadł o 7,04 proc. , ale więcej niż we Wrocławiu, Łodzi czy Krakowie. Tam wskaźnik obciążenia hipotecznego spadł odpowiednio o 2,89 , 4,19 i 4, 49 proc.

W każdym z przypadków spadek ten wynikał ze spadku cen mieszkań, a także wzrostu średnich zarobków. Oprocentowanie kredytów hipotecznych, choć wciąż relatywnie niskie, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nieco wzrosło. Pod koniec lipca 2013 roku wynosiło średnio 4,51 proc. w stosunku rocznym. W lipcu 2014 wyniosło przeciętnie 4,63 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski