Szyderap Abradaba w Blue Note

  Szyderap Abradaba w Blue Note

  KOSTA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Z "kalibrowej" trójki tylko Abradab pozostał w rapowej grze

  Z "kalibrowej" trójki tylko Abradab pozostał w rapowej grze ©Archiwum artysty

  Na palcach jednej ręki można policzyć raperów, którzy po boomie rapowym w pierwszej połowie ostatniej dekady potrafili zachować popularność i szacunek swych ówczesnych wielbicieli. Abradab to jedna z takich postaci i dlatego o frekwencję w Blue Note może być spokojny.
  Z "kalibrowej" trójki tylko Abradab pozostał w rapowej grze

  Z "kalibrowej" trójki tylko Abradab pozostał w rapowej grze ©Archiwum artysty

  Pojawił się wraz z resztą zespołu Kaliber 44 w połowie lat 90. Polska akurat zwariowała na punkcie Liroy'a, toteż trójka katowiczan spotykała się na początku z dużym dystansem. Ich rap nie był w żadnym razie imprezowy, był raczej próbą włożenia mistycznych poematów pomiędzy bity i skrecze.

  Trzy płyty Kalibra przeprowadziły nasz hip-hop przez morze niezrozumienia, ale po odejściu Magika Abradab doszedł do wniosku, że chce po raz drugi zrewolucjonizować scenę, już wówczas o wiele bardziej rozwiniętą.
  Na jego pierwszy solowy album czekaliśmy cztery lata, ale zawodu nie było: mistrz błyskotliwej zabawy słowem postawił na pogodne oblicze swej muzyki, której najlepszą etykietką był tytuł najbardziej przebojowej piosenki z tego okresu: "Szyderap".

  Szydercze teksty to po dziś dzień jego znaki rozpoznawcze. Nie musi dziś eksploatować chlubnej "kalibrowej" przeszłości - ma na koncie cztery solowe płyty, a na nich sporo bardzo różnorodnych utworów, które momentami zbliżyły go nawet do sceny raggamuffin.

  Jego najnowsza płyta "Abradabing" zapowiadała się znakomicie: za jej muzyczny kształt mieli wszak odpowiadać O.S.T.R. i DJ Feel-X, a przed jej premierą Abradab koncertował m.in. z Voo Voo, Maleńczukiem i Smolikiem podczas trasy "Męskie Granie". Zachwytu jednak nie ma, ale raper z Katowic na żywo zawsze wypadał ciekawiej niż w studio. Może i tym razem?

  Abradab
  Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
  sobota 8.01, godzina 20
  bilety: 30, 35 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo