Kalisz: Kościelny sam odebrał sobie życie

  Kalisz: Kościelny sam odebrał sobie życie

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Prokuratura Rejonowa w Kaliszu umorzyła śledztwo w sprawie śmierci wieloletniego kościelnego z kaliskiej bazyliki. Na podstawie licznych ekspertyz śledczy doszli do wniosku, że 88-latek popełnił samobójstwo wieszając się na skórzanym pasku od spodni. Wykluczono więc morderstwo.
  O śmierci pana Leona było głośno w lipcu ubiegłego roku. Martwego staruszka znaleziono w jego mieszkaniu przy ul. Piekarskiej. Makabrycznego odkrycia dokonał zięć i pracownicy sanktuarium, których zaniepokoiła nieobecność kościelnego na mszy. Nikt z najbliższych i znajomych starszego pana nie mógł uwierzyć, że postanowił on tak gwałtownie rozstać się z życiem. Przed jego pogrzebem pod nekrologiem wiszącym przed kaliską bazyliką oraz w gablocie informacyjnej parafii tuż pod zdjęciem mężczyzny wywieszono kartkę, na której napisano wprost, że staruszek został zamordowany ,,w skutek gwałtownego uduszenia przez nieznanych sprawców we własnym mieszkaniu''.
  Poniżej znalazł się dopisek autorów pisma, iż mają oni nadzieję, że ,,organa ścigania wykryją sprawców tej zbrodni na niewinnym człowieku. Należy podkreślić fakt, że odebrano Mu życie między jedną a drugą posługą w Bazylice, ponieważ przygotowywał się do wyjścia na zakończenie nabożeństw czerwcowych i był ubrany w służbowy strój''.

  By rozwiać wszelkie wątpliwości, kaliska prokuratura wszczęła śledztwo. Z zebranych przez nią materiałów wynika, że ani sekcja zwłok, ani specjalistyczne badania przeprowadzone przez Katedrę Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, badania DNA tak zwanych wyskrobin spod paznokci denata oraz zeznania licznych świadków w żaden sposób nie wskazują, aby do śmierci 88-latka przyczyniły się inne osoby. Okna i drzwi w jego mieszkaniu nie były uszkodzone, co mogłoby ewentualnie świadczyć o włamaniu. Natomiast widoczne zasinienia na twarzy zmarłego kaliszanina miały powstać w naturalny sposób już po jego śmierci.

  - Biegli uznali, że do śmierci doszło w wyniku uduszenia przez powieszenie. W tej sytuacji zapadłą decyzja o umorzeniu śledztwa, choć postanowienie nie jest prawomocne - mówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo