Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za Bramką w Poznaniu: Odkopano już szczątki 200 osób! [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Za Bramką w Poznaniu: Odkopano już szczątki 200 osób!
Za Bramką w Poznaniu: Odkopano już szczątki 200 osób! Waldemar Wylegalski
Pomiędzy XV a XVIII wiekiem był tam cmentarz, gdzie chowano ubogich mieszkańców miasta. Z pewnością wcześniej była tam też średniowieczna fosa. A w okresie zaboru pruskiego pewien majętny mężczyzna postawił kamienicę. To tylko niektóre tajemnice, która skrywa ulica Za Bramką.

Odkrywamy je dzięki grupie poznańskich archeologów, którzy od czerwca prowadzą tam swoje badania. Ich praca to efekt pierwszego etapu inwestycji, która ma powstać w ramach projektu "zaprojektuj-wybuduj".

Na fundamentach przeszłości ma stanąć czterokondygnacyjny budynek usługowo- biurowy z trzypoziomowym parkingiem podziemnym.

- Kiedy zakończą się prace archeologiczne, zamierzamy rozpocząć drugi etap inwestycji, czyli właściwą budowę obiektu i zakończyć ją w grudniu przyszłego roku - tłumaczy Krzysztof Papke, kierownik budowy z firmy Aldesa Construcciones Polska, zajmującej się realizacją inwestycji. Właśnie podziemny garaż to najważniejsza część projektu. Mają na nim parkować samochody stojące do tej pory na placu Kolegiackim i jego okolicach. Dzięki temu plac mógłby zostać przywrócony centrum.

- Liczymy na to, że ta inwestycja poprawi sytuację parkingową w centrum miasta, a przede wszystkim uatrakcyjni to miejsce Poznania. Do tej pory było ono na uboczu Starego Rynku. Miejsc parkingowych będzie 299 - dodaje Grzegorz Michalski, prezes Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji. Sam budynek będzie podzielony kondygnacjami. Na parterze znajdzie się część usługowa, z kawiarniami, sklepami oraz restauracjami. Wyższe piętra są przeznaczone na biura.

- Mogę zdradzić, że projekt jest wyjątkowy. Od strony wschodniej wybudujemy kaskadowe tarasy widokowe. A pomiędzy budynkami powstanie pas zieleni. Dzięki temu nasi sąsiedzi będą mogli podziwiać zieleń zamiast betonowego placu, który jest teraz - mówi Krzysztof Papke. Koncepcja budynku została pozytywnie zaopiniowana przez miejskiego konserwatora zabytków.

Historia cmentarza
Poznańscy archeologowie wykopali już ponad 200 szkieletów.

Cmentarz na ulicy Za Bramką istniał do końca XVIII wieku, a najstarsze szczątki pochodzą z XIV wieku. Przeznaczony był dla biedniejszych mieszkańców grodu. Zdaniem Antoniego Smolińskiego, koordynatora prac archeologicznych, świadczą o tym ciała, które chowano bez trumien. Prawdopodobnie spoczęli tam też mieszkańcy, którzy zmarli w wyniku epidemii i których trzeba było szybko pochować. Wykopano też fragmenty fosy i szalet miejski. Stąd też nazwa ulicy Za Bramką, która oznacza tyle co za murami miasta. Na czas prac teren został odpowiednio zabezpieczony. Wykopaliska potrwają do końca sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski