Wielkopolska: Wraz z odwilżą przyjdzie wielka woda? Filmy

  Wielkopolska: Wraz z odwilżą przyjdzie wielka woda? Filmy

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stan wody na Warcie w Poznaniu może się podnosić

  Stan wody na Warcie w Poznaniu może się podnosić ©S. Seidler

  Od dzisiaj w Wielkopolsce temperatury mają być wyższe. Będzie dużo cieplej, w weekend nawet w nocy termometr może wskazywać wartości dodatnie. Topiąca się pokrywa lodowa na rzekach może podnieść stan wody w zbiornikach.
  Stan wody na Warcie w Poznaniu może się podnosić

  Stan wody na Warcie w Poznaniu może się podnosić ©S. Seidler

  - Obecnie stan alarmowy przekroczony jest o 75 centymetrów i wynosi 535 centymetrów - mówiła w środę Maria Gruszczewska z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania. - Zbliża się jednak ocieplenie, więc poziom wody na pewno się podniesie. Monitorujemy rzekę. Mamy nadzieję, że nie będzie to gwałtowny wzrost.

  30 grudnia prezydent Grobelny ogłosił alarm przeciwpowodziowy. A najwyższy do tej pory poziom wody na Warcie (555 cm) odnotowano 28 grudnia. Wtedy też ewakuowano mieszkańców ogródków działkowych przy ul. Lechickiej.

  Wieleń walczy z powodzią: Zobacz film z serwisu Glos.tv

  - To do tej pory jedyne zagrożone miejsce w mieście - przekonuje Maria Gruszczewska. Jak zapewniają urzędnicy, stan wody na Warcie i aktualne informacje powodziowe można śledzić na stronie urzędu miasta.

  A jak jest w innych miejscach Wielkopolski, które w ostatnich dniach walczyły z wodą? Żywioł dotknął mieszkańców Wielenia pod Piłą. Powódź spowodował tam zator lodowy na Noteci, który utworzył się w okolicy Drawskiego Młyna.

  - Jesteśmy dobrej myśli, objeżdżamy wszystkie newralgiczne punkty przy rzece - zapewnia Marek Dolny, sekretarz gminy Wieleń. - Na zalanych terenach woda już opada.

  Czy grozi nam powódź? Wielka woda w Poznaniu - film

  Prosny nie boją się kaliszanie. - Obecny stan wody to 141 centymetrów - mówi Aleksander Quoos z wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Kalisza.- Na całej długości rzeki obserwujemy spadek poziomu wody. Nie ma też dużo śniegu, więc topnienie będzie niewielkie.

  Warta w Śremie Zobacz film

  Gorzej jest na Warcie. A szczególnie na odcinku od Śremu w dół. Tam, od kilku dni, przekroczony jest stan alarmowy. A wszystko przez zator lodowy.

  A w Koninie? - Stan ostrzegawczy przekroczony jest teraz o 14 centymetrów i wynosi 464 centymetrów. Do stanu alarmowego sporo jeszcze brakuje - twierdzi Witold Nawrocki z wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Konina. - Zbiornik Jeziorsko przygotowany jest na przyjęcie większej ilości wody w związku z roztopami.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo