Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie jabłko nie jedno ma imię [PRZEPISY]

Anastazja Bezduszna
Wraz z końcem lata, porzucimy wakacyjne, egzotyczne jadłospisy i wrócimy do dobrze znanych nam smaków. Szczególnie do owoców z rodzimych polskich sadów. Wśród nich znajduje się jeden faworyt – jabłko. Czasem jednak zapominamy, że ten kulisty owoc, o soczystym i chrupiącym wnętrzu, potrafi niejednokrotnie zaskoczyć nas w kuchni.

Owoc zakazany?

Na całym świecie istnieje ponad 7,5 tysiąca odmian jabłek, ale tylko ok. 100 z nich trafia na sklepowe półki. Co ciekawe, Polska jest jednym ze światowych liderów produkcji. Rocznie sprzedajemy ich niemal 3 miliony ton, a wyprzedzają nas tylko Chiny i USA. Jabłko jest jednocześnie jednym z najsilniej zakorzenionych owoców w kulturze europejskiej i już od mitycznych czasów stanowi symbol nieśmiertelności, zdrowia, urodzaju i dostatku. I choć wielu kojarzy je również z biblijną przypowieścią, niewiele ma wspólnego z owocem zakazanym.

200 gram zdrowia

Popularne angielskie przysłowie mówi: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Co ważne, dietetycy to potwierdzają! Jabłka zawierają dużą ilość witaminy C, a także B, A, E, D i K. Są również bogate w potas oraz inne minerały. Zawierają także pektyny, które pomagają oczyszczać organizm z substancji trujących oraz dużą ilość błonnika. Oczywiście zawartość tych składników zmienia się w zależności od odmiany jabłek i sposobu ich przygotowania. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że jabłka wzmacniają nasze serce, odporność, układ nerwowy oraz pomagają w trawieniu. Dlatego ciężko się dziwić, że zwrot „rumiany jak jabłko” od setek lat funkcjonuje w naszym języku, jako określenie osoby będącej okazem zdrowia.

Jabłkowa różnorodność w kuchni

Jabłka można spożywać i przygotowywać na wiele sposobów. Na „świeżo” ze skórką lub bez, posiekane, starte zmiksowane, ugotowane, upieczone, wyciskane czy też suszone. Możliwości jest wiele. Dla jesiennego menu ważne jest jednak przede wszystkim to, że są one doskonałym dodatkiem do wielu dań. Prócz sięgania po oczywiste przepisy jak sałatki owocowe, warto wyszukać recepturę na inne desery, mięsa czy sosy z jabłkowym akcentem. Nie można także zapomnieć o świeżych sokach jabłkowych, które w przeciwieństwie do kupnych zawierają mnóstwu wartościowych składników.

Deserowe inspiracje

Choć wśród wypieków króluje oczywiście tradycyjna polska szarlotka, coraz częściej pojawia się w nieszablonowych wydaniach. Na popularności zyskują także jabłkowe kremy, sorbety, tarty i serniki, w których jabłka łączy się nie tylko z cynamonem, ale też dającym słodki posmak karmelem. Warto pamiętać, że do jabłkowych deserów najlepsze są odmiany słodkie i twarde, jak gala lub rubin, których smak najlepiej skomponuje się z brązowym cukrem.

Dopełnienie smaku mięsa

Jabłka stanowią świetny dodatek do różnego typu mięs. Doskonale komponują się z wieprzowiną lub drobiem, ale i z rybami. Inspiracją do wypróbowania takiego połączenia mogą być przepisy na polędwiczki wieprzowe zasmażane z jabłkami i octem jabłkowym czy na też. Łososia z suszonymi jabłkami Obowiązkową pozycją w jesiennym menu są jednak przepisy na kurczaka lub kaczkę z jabłkowymi akcentami. Najlepiej pasują do nich odmiany o wyraźnym kwaśnym posmaku, np. boskoop, czyli niezastąpiona szara reneta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski