Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Kierskie umiera! Czy zdążymy je uratować?

Bogna Kisiel, Agnieszka Smogulecka
Jezioro Kierskie umiera. Ratowanie wymaga kompleksowych rozwiązań - mówi Chrystian Szpoper
Jezioro Kierskie umiera. Ratowanie wymaga kompleksowych rozwiązań - mówi Chrystian Szpoper Grzegorz Dembiński
Dużo czasu i pieniędzy wymaga ratowanie jezior. Część z nich jest zanieczyszczona do tego stopnia, że tak jak Jezioro Kierskie umiera. Jest szansa, że może się to zmienić. Powstaje Program Ochrony Jezior Polski Północnej. Poznań zgłosił do niego właśnie Jezioro Kierskie.

Jezioro Kierskie umiera. Poniżej sześciu metrów już nie ma tlenu. Jest tam martwa strefa - alarmuje Chrystian Szpoper, rybak, który dzierżawi akwen.

Zobacz:
Jezioro Kierskie czeka na turystów

Chrystian Szpoper od lat walczy o poprawę jakości wody z jeziorze Kierskim. Wysłał dziesiątki pism, rozmawiał z wieloma osobami. Ale dotychczasowe działania nie przynoszą skutku. Nie pomagają też akcje "sprzątania jeziora", jakie są prowadzone wspólnie z mieszkańcami. Nieskuteczne okazują się "napowietrzacze" wody.

- Problem wymaga kompleksowych rozwiązań - mówi Chrystian Szpoper. I zaznacza, że na stan Jeziora Kierskiego mają znaczny wpływ nieszczelne szamba - ścieki spływają do wody, tak samo jak nawozy z pobliskich pól.

Jest szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat ta sytuacja ulegnie poprawie. Powstał Program Ochrony Jezior Polski Północnej, który objął m.in. 10 jezior, znajdujących się na terenie Wielkopolski.

- Nie jest to lista zamknięta - podkreśla koordynator programu Krzysztof Mączkowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. I dodaje, że na różnego typu działania (obejmujące np. ochronę i poprawę stanu wód jezior, rolnictwo i leśnictwo, rybactwo, poprawę stanu ekosystemów wodnych, gospodarkę odpadami czy turystykę) planuje się pozyskać dofinansowanie unijne. Z jezior zakwalifikowanych do pierwszego etapu 10 skorzystałoby z funduszy Programu Infrastruktura i Środowisko, a 10 kolejnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Zupa" pełna glonów
- Szacuję, że około 60 procent jezior w Wielkopolsce, jak zresztą w całej Polsce, nie spełnia standardów europejskich i światowych. Wpływają na to m.in. ścieki komunalne, w mniejszym stopniu przemysłowe, a także resztki nawozów i gnojowicy spływające z pól - mówi Jerzy Juszczyński z okręgu wielkopolskiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

- W Strzeszynku czy Kiekrzu przejrzystość wody wynosi dwa metry. To fatalny wynik. Z jezior robi się zielona "zupa" pełna glonów. Kiekrz zniszczyły inwestycje prowadzone nad jeziorem w czasach PRL, teraz, przez nieuregulowaną gospodarkę ściekową, niszczony jest Strzeszynek, który jeszcze niedawno był ostatnim czystym jeziorem w regionie- dodaje Jerzy Juszczyński.

K. Mączkowski przypomina, że Poznań zgłosił do programu Kiekrz i rozważa także objęcie nim Strzeszynka.
- Poprawa stanu wód wymaga sporych nakładów i długiego czasu - zaznacza Jerzy Juszczyński.

Stan wody w jeziorach wybranych do programu określa się, jako umiarkowany. Celem jest uzyskanie dobrej jakości wody. - Te jeziora szybko da się uratować - uważa K. Mączkowski. - Jednak czym później to nastąpi, tym gorzej. Wtedy wynik działania będzie gorszy, a koszty wyższe.

Poznań szacuje, że przywrócenie do życia, mieszkańcom Jeziora Kierskiego będzie kosztować ok. 60 mln zł. Bez wsparcia unijnego nie uda się tego zrealizować. - Samorządy zrozumiały, że czyste jeziora podnoszą atrakcyjność gmin- mówi K. Mączkowski. - Walory przyrodnicze podnoszą jakość życia mieszkańców, można je wykorzystać turystycznie. a

Wybrane jeziora
Lista akwenów wybranych do pierwszego etapu Programu Ochrony Jezior Polski Północnej nie jest zamknięta.
Jeziora, które się na niej znalazły zostały podzielone na dwie grupy, w zależności od tego z jakiego programu zamierza się pozyskać dofinansowanie unijne. I tak w grupie A (POIŚ) są: Skulska Wieś, Niedzięgiel, Stryjewo, Chrzypskie, Bytyńskie, Móreckie, Cichowo, Krzycko Wielkie, Mikorzyńskie, Wilczyńskie. Natomiast w grupie B (WRPO) są: Wierzbiczańskie, Kiekrz, Lubosz Wielki, Sławianowskie, Borówno, Grzymisławskie, Pamiątkowskie, Lusowskie, Zaleskie, Niepruszewskie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski