Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkie kulki pełne smaku i witamin

MADA, AB
123rf
Morele i brzoskwinie doskonale nadają się na kompot, dżem, ale także jako dodatek do deserów i mięs.

Morele i brzoskwinie pochodzą z Chin. Do Europy dotarły wraz z kupcami i wojskami Aleksandra Macedońskiego. Najpierw zachwyciły Greków, a potem zaczęli zajadać się nimi inni. Za odmianę brzoskwiń uważa się również nektarynki. Powstały one w wyniku krzyżówek, które były przeprowadzane w celu pozbycia się meszku na skórce, który nie wszystkim się podobał.
Brzoskwinie i morele są pełne witamin. Idealnie nadają się na kompot i dżem. Do zapraw trzeba użyć bardzo dojrzałych owoców, takich, które łatwo odchodzą od pestki.

Owoce zawierają żelazo, wapń i dużo potasu. Okazuje się jednak, że morele są aż czterokrotnie bogatszym niż brzoskwinie źródłem beta-karotenu, mają też trzy razy więcej witaminy B2. Wzmacniają kości i regenerują organizm wycieńczony wysiłkiem albo chorobą. To właśnie dlatego kompot morelowy wypity podczas jesiennego przeziębienia przynosi nam ulgę, a morele w syropie dodane do deseru dodadzą energii. Kanapka z brzoskwiniowym dżemem świeżo zrobionym w domowej kuchni to doskonałe śniadanie w letnie dni. Ale trzeba też pamiętać o tym, że 100 g moreli dostarcza około 50 kcal, czyli o 10 więcej niż ta sama ilość brzoskwiń. Moreli nie zaleca się więc cukrzykom.

Ale z kolei osoby, które mają problemy z nadciśnieniem i sercem powinny jeść je w dużych ilościach. Ci, którzy nie przepadają za świeżymi owocami, lubią zajadać się suszonymi morelami. Czy mają one jednak tak wiele witamin?

Joanna Jaczewska-Schuetz z Instytutu Żywności i Żywienia tłumaczy, że w trakcie suszenia dochodzi do dewaloryzacji wartości spożywczych. - Średnie straty witaminy C wynoszą aż 80 procent, witaminy B1 - 30 procent, a beta-karotenu - 20 procent - wylicza specjalistka i namawia do jedzenia świeżych owoców. Morele i brzoskwinie idealnie komponują się z mięsami. Smakują jako delikatny dodatek do schabu na zimno czy innych pieczonych mięs. Owocowy dodatek dobrze wpływa na trawienie.

Panie powinny pamiętać, że morele (bogate także w sole mineralne), warto wykorzystać jako naturalny kosmetyk. Wystarczy wymieszać rozgniecioną morelę z łyżką jogurtu naturalnego oraz odrobiną miodu i położyć na twarz. Taka maseczka na pewno poprawi kondycję skóry.

Sporządzanie kompotów nie jest zbyt skomplikowanym procesem a przetwory sporządzone w ten sposób stanowią doskonałe źródło witamin. Poniżej podane przykładowe proporcje dla litrowych słoików.

  • Jabłka 900 g owoców i 125 g cukru
  • Czereśnie 700 g owoców i 125 g cukru
  • Wiśnie 700 g owoców i 150 g cukru
  • Truskawki 700 g owoców i 125 g cukru
  • Agrest 700 g owoców i 150 g cukru
  • Porzeczki 720 g owoców i 150 g cukru
  • Morele 900 g owoców i 150 g cukru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski