Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chodzieży młodzi jazzmani doskonalą swą formę

Marek Zaradniak
Wśród tych, którzy prowadzą zajęcia w Chodzieży jest ceniona wokalistka Dorota Miśkiewicz
Wśród tych, którzy prowadzą zajęcia w Chodzieży jest ceniona wokalistka Dorota Miśkiewicz Grzegorz Dembiński
Do soboty w Chodzieży potrwają 44. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe.

Już po raz czterdziesty czwarty w Chodzieży odbywają Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe "Cho-Jazz". To najstarsza taka impreza w Polsce, jak i tej części Europy. Towarzyszą im VI Polsko-Ukraińskie Warsztaty Jazzowe "Razem w Europie". Potrwają do soboty. W tych pierwszych uczestniczy około stu muzyków z całej Polski. W tych drugich 20 osób z Ukrainy.
- Warsztaty polsko-ukraińskie wzięły się stąd, że na Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe kilka lat temu przyjechali stypendyści programu Gaude Polonia Narodowego Centrum Kultury. Spodobało im się i nawiązaliśmy współpracę z artystycznym stowarzyszeniem we Lwowie. W rezultacie powstało biuro warsztatów chodzieskich na Ukrainie, analogiczne do takiego, jakie już istniało w Nottuln w Niemczech. Tamtejszy koordynator zbiera przez cały rok kandydatów. Zajęcia odbywają się w ramach warsztatów "Cho-Jazz". Wyodrębniono je, ponieważ tego wymaga specyfika współpracy z partnerami na Ukrainie - wyjaśnia Beata Chmielewska - instruktor Chodzieskiego Domu Kultury.
Do Chodzieży przyjechali studenci i słuchacze szkół muzycznych drugiego stopnia, ale są też absolwenci uczelni muzycznych po kierunkach klasycznych, poszukujący inspiracji, a także amatorzy, którzy chcą znaleźć coś nowego dla siebie. Nie brakuje wśród nich osób w wieku 40 plus.
Uczestnicy warsztatów swoje umiejętności doskonalą, pracując z najlepszymi, z których większość też kiedyś uczyła się w Chodzieży. Wokaliści szkolą się na zajęciach prowadzonych przez Dorotę Miśkiewicz i Janusza Szroma. Zajęcia z fortepianu, ale zarazem i teorii prowadzą Wojciech Niedziela, będący dyrektorem artystycznym Warsztatów i Bogdan Hołownia. Saksofonistów szkolą Piotr Baron i Adam Wendt, a trębaczy Hans-Peter Salentin z Niemiec. Gitarzyści szlifują formę z Atillą Muehlem z Niemiec i Rafałem Sarneckim, a basistów uczy Zbigniew Wrombel. Do dyspozycji uczestników warsztatów są dwie sekcje rytmiczne.
Codziennie o godzinie 21 w Chodzieskim Domu Kultury odbywają się jam sessions i koncerty kadry. W poniedziałek usłyszymy muzyków z Ukrainy. We wtorek zaśpiewa Dorota Miśkiewicz. W środę usłyszeć będzie można gitarzystów Atillę Muehla i Rafała Sarneckiego, a w czwartek Hans-Petera Salentina. Na piątek zaplanowano koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników Warsztatów, a w sobotę odbędzie się koncert galowy. Wezmą w nim udział kadra, big band i najlepsi uczestnicy imprezy.
Historia Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży sięga roku 1971. Ich inicjatorem był tamtejszy Klub Miłośników Muzyki Astry. Na początku współorganizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, a pierwszym dyrektorem był Lucjan Kaszycki, którego znamy z filmowego przeboju "Pamiętasz była jesień". Wśród wykładowców w tamtych latach były takie legendy polskiego jazzu, jak multiinstrumentalista Jan Ptaszyn Wróblewski, organista Krzysztof Sadowski czy trębacz Henryk Majewski. Nie brakowało też gości zagranicznych, jak trębacz Don Cherry, wykładowcy Berkeley College, a nawet wdowa po Louisie Armstrongu Lucilla. Tym co zawsze przyciągało i przyciąga jazzmanów do Chodzieży, była nie tylko możliwość obcowania z osobowościami jazzu z kraju i ze świata, ale również niepowtarzalna atmosfera tej imprezy, która stała się jedną z kulturalnych wizytówek Wielkopolski, mających markę nie tylko w Polsce, ale i w świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski