Straż miejska chowa fotoradary do szafy

  Straż miejska chowa fotoradary do szafy

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kierowcy powinni być ostrożni. Policja nadal będzie łapać przekraczających prędkość na drogach

  Kierowcy powinni być ostrożni. Policja nadal będzie łapać przekraczających prędkość na drogach ©Andrzej Szozda

  140 kilometrów na godzinę na autostradach, 120 km/godz. na drogach ekspresowych - od dziś obowiązują podwyższone limity prędkości dla kierowców samochodów osobowych i innych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony oraz motocykli. Z tras znikają też atrapy fotoradarów oraz - przynajmniej na razie - fotoradary mobilne straży miejskich. Ciągle uważać trzeba na radary ręczne i wideorejestratory używane przez policję.
  Kierowcy powinni być ostrożni. Policja nadal będzie łapać przekraczających prędkość na drogach

  Kierowcy powinni być ostrożni. Policja nadal będzie łapać przekraczających prędkość na drogach ©Andrzej Szozda

  - Podstawowym wyznacznikiem prędkości nie powinny być limity, lecz rozwaga i rozsądek - ostrzega Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Samochód jadący z prędkością 90 km/godz. w ciągu sekundy przejeżdża 25 metrów. Jego droga zatrzymania na suchej nawierzchni to ponad 70 metrów, na mokrej prawie 90 metrów, śliskiej aż 140 metrów. Pamiętajmy o tym, dociskając pedał gazu.

  Fotoradary mają być ustawione tak, by namierzać tylko tych, którzy dopuszczalną prędkość przekroczą o 10 km/godz. Wiele osób powtarza więc, że autostradą można mknąć bezkarnie nawet z prędkością 150 km/godz. To nieprawda.

  - Te 10 kilometrów na godzinę to słuszna decyzja - komentują w nieoficjalnych rozmowach policjanci i strażnicy gminni. Dodają, że do tej pory bywały różne wytyczne w tej kwestii. Zdarzały się gminy, które z urządzeń pomiarowych robiły maszynkę do zarabiania pieniędzy - w nich karano każdego sprawcę wykroczenia, nawet jeśli przekroczył dozwoloną prędkość o zaledwie kilka kilometrów na godzinę. Były jednak i takie, które były bardzo łagodne. - Kto by obrobił te wszystkie zdjęcia? - śmiali się funkcjonariusze, tłumacząc, że zdarzało się im łapać tylko tych którzy mieli na liczniku 15-20 km/godz. więcej, niż można było.

  - Na razie obsługa fotoradarów pozostaje bez zmian, w lipcu my przejmiemy urządzenia przy drogach krajowych - zapowiada Marcin Flieger z Głównego Inspektoratu Ruchu Drogowego.

  Policjanci drogówki radzą jednak, by nie przekraczać dozwolonych prędkości. Nie tylko bowiem fotoradary służą do łapania piratów drogowych, a nowe wytyczne nie dotyczą "suszarek" i wideorejestratorów.

  Dla kierowców istotne też jest to, że z dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów (także skrzynki, w które urządzenia wkładano raz na jakiś czas).
  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam się w 100%!

  Jotgie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 19

  Od dawna w różnych komentarzach pisałem - decydujący wpływ na ilość wypadków w Polsce ma kiepski stan dróg! Jeżeli ze Szczecina do Lublina jedzie się ok. 10 godzin w ciągłym napięciu bo co krok...rozwiń całość

  Od dawna w różnych komentarzach pisałem - decydujący wpływ na ilość wypadków w Polsce ma kiepski stan dróg! Jeżeli ze Szczecina do Lublina jedzie się ok. 10 godzin w ciągłym napięciu bo co krok ograniczenie prędkości, miejscowość, światła, przejazd kolejowy, przejście dla pieszych, fotoradar to po ok. 5 godzinach kierowca MUSI być zmęczony a napięcie nerwowe sięga granic wytrzymałości. Wówczas zaczyna popełniać błędy: nie zauważy czerwonego światła, początku miejscowości, ograniczenia prędkości czy rowerzysty. Autostradą czy ekspresówką tę drogę można by pokonać w 5-6 godzin.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Więcej ekspresówek

  S11 i S5 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

  nowe przepisy dotyczą:
  893 km autostrad (stanowią 4,8% dróg krajowych)
  557 km dróg ekspresowych (stanowią 3% dróg krajowych)
  Na pozostałych drogach - bez zmian

  Dodam, że procentowa ilość...rozwiń całość

  nowe przepisy dotyczą:
  893 km autostrad (stanowią 4,8% dróg krajowych)
  557 km dróg ekspresowych (stanowią 3% dróg krajowych)
  Na pozostałych drogach - bez zmian

  Dodam, że procentowa ilość wypadków wynosi:
  na autostradach - 0,6%
  na drogach ekspresowych - 0,3%

  Stąd cały lament o podnoszeniu prędkości jest zbędny - po prostu media sobie znalazły kolejny temat i go wałkują, zamiast naciskać na Ministerstow Infrastruktury, żeby nie wycofywało się z planów budowy kolejnych dróg ekspresowych i autostrad - bo przecież właśnie na takich drogach jest najbezpieczniej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo