Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Zielony Poznań: Pomysły na piękne podwórka [ZDJĘCIA]

Katarzyna Dobroń
Konkurs Zielony Poznań: Pomysły poznaniaków na piękne podwórka
Konkurs Zielony Poznań: Pomysły poznaniaków na piękne podwórka Katarzyna Dobroń
Magiel, wanna, drabina oraz wiekowy nocnik, a wszystko wypełnione kwiatami i wkomponowane w ogród przy kamienicy. Taki pomysł na ożywienie swojego podwórza mieli mieszkańcy domu przy Al. Marcinkowskiego 11. Blisko 50 poznaniaków z dzielnicy Stare Miasto zgłosiło swoje balkony i ogródki do XXI edycji konkursu Zielony Poznań.

Organizatorzy spodziewają się, że liczba wszystkich zgłoszeń będzie zbliżona do ubiegłorocznej edycji, kiedy o tytuł najpiękniejszego zielonego zakątka ubiegało się ponad 5 tysięcy balkonów, ogródków, zieleńców, działek i pasów zieleni.

- Zajmuję się Zielonym Poznaniem już po raz jedenasty. Niektórzy zgłaszają się co roku i co roku otrzymują wyróżnienia, ale nie brakuje też nowych miejsc – mówi Maria Kociołek-Kurczewska, przewodnicząca Komisji „Zielony Poznań” osiedla Stare Miasto.
Jednym z tegorocznych debiutów jest nietypowo zaaranżowany ogród przy Al. Marcinkowskiego 11.

- Zazwyczaj przeznaczamy na to pieniądze prywatne, a nie wspólnoty. Udało nam się stworzyć wspólnotę sąsiedzką opartą na wzajemnej życzliwości – mówi Przemysław Warkocki, mieszkaniec kamienicy. – Korzystając z tak fajnego ogródka przygotowaliśmy niedawno sąsiedzki piknik z wystawą i występami muzycznymi - dodaje.

Wcześniej podwórko było częścią skrótu pomiędzy Al. Marcinkowskiego a ulicą Kozią.

- Obejście determinuje pewne zachowania. Dopóki przejście nie zostało zamknięte była tu niestety publiczna toaleta. Teraz nie zamykamy się już za swoimi drzwiami, tylko kształtujemy wspólnie przestrzeń na zewnątrz – mówi Przemysław Warkocki.
Po raz pierwszy w konkursie bierze udział również Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielone Centrum”, który od razu zdobył maksymalną liczbę punktów.

- Ogródek rozwija się od siedmiu lat. Sadzimy nowe rośliny, ulepszaliśmy skwerek, który powstał w ramach pracowni ogrodniczej - zapewnia Katarzyna Majer, kierownik ośrodka. – To uczestnicy warsztatów sadzą, pielą i opiekują się ogródkiem. Kontakt z przyrodą pozwala się wyciszyć.

Zielone miejsca w Poznaniu, które zakwalifikują się do etapu miejskiego zostaną ocenione na początku sierpnia przez m.in. przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego, Ogrodu Botanicznego, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz Urzędu Miasta.

- W tym roku specjalne wyróżnienie dyrektora Ogrodu Botanicznego zostanie przyznane za ogród przyjazny dzieciom – mówi Ewelina Murzydło, przewodnicząca miejskiej komisji konkursowej „Zielony Poznań”. I dodaje: – Po raz drugi zgłosiły się też Międzynarodowe Targi Poznańskie, które podczas pierwszej edycji, w 1994 roku, zajęły drugie miejsce.

W listopadzie nagrody zostaną wręczone 12 laureatom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski