Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patryk Piłasiewicz i jego nie tylko muzyczne projekty

Marek Zaradniak
Młodą grupę Kolektyw oprócz Patryka Piłasiewicza tworzą muzycy będący absolwentami lub studentami tutejszej Akademii Muzycznej.
Młodą grupę Kolektyw oprócz Patryka Piłasiewicza tworzą muzycy będący absolwentami lub studentami tutejszej Akademii Muzycznej. Archiwum Patryka Piłasiewicza
Poznański muzyk Patryk Piłasiewicz popularyzuje nie tylko postać Krzysztofa Komedy, ale i Henryka Zygalskiego.

Ceniony poznański kontrabasista Patryk Piłasiewicz wraz z innymi absolwentami i studentami Akademii Muzycznej stworzył grupę Kolektyw. Pracuje ona aktualnie nad płytą "Komeda Rekonstrukcje", która ma się ukazać jesienią.

Kolektyw z Piłasiewicza tworzą: trębacz Kasper Grzonka, saksofonista Maciej Sokołowski, gitarzysta Piotr Szolc, pianista Jakub Królikowski, wibrafonista Piotr Rakowski, perkusista, ale grający także na instrumentach elektronicznych Andrzej Konieczny i pianista Krzysztof Dys.

- To silna i chętna do pracy ekipa i mam nadzieję, że to, co się do tej pory wydarzyło, to pierwszy krok na naszej długiej drodze. Na razie zajmujemy się tylko Komedą, który jakby uśmiechnął się do nas z zaświatów. Nie planowaliśmy, że damy więcej koncertów i dokonamy nagrań, ale po kilku spotkaniach ludzie zaczęli pytać, czy to, co robimy, nagramy. I tak powstała myśl, że warto to zarejestrować - mówi Piłasiewicz.

Płyta ukaże się jesienią i zawierać będzie mniej znane kompozycje Krzysztofa Komedy. Znajdziemy tam tematy z filmów krótkometrażowych Edwarda Etlera takich jak "Cmentarz Rehm", "Kraksa" i "Okolice peronów", filmu animowanego Mirosława Kijowicza "Sztandar" oraz filmów fabularnych: "Jutro premiera" Janusza Morgen-sterna oraz filmu Janusza Nasfetera "Mój stary". W tym ostatnim trochę zapomnianym filmie piękną kreację stworzył Adolf Dymsza. Oprócz tego krążek zawierać ma kilka muzycznych niespodzianek.

- Choć Kolektyw to zespół, który ma bardzo akustyczny fundament, nie chcemy się zamykać i ciągle poszukujemy. Inspiruje nas muzyka elektroniczna w tym m.in. twórczość szkockiej Hidden Orchestry. W jej muzyce jest cała masa pięknych brzmień, które pozwalają inaczej spojrzeć na narrację w muzyce - stwierdza Patryk Piłasiewicz.

Płyta z Kolektywem to niejedyny projekt, nad którym aktualnie pracuje Piłasiewicz. Razem z założonym kilka lat temu Stowarzyszeniem Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy "Astigmatic" przygotowuje projekt archiwalno-historyczny związany ze znanym ze złamania szyfru "Enigmy" matematykiem i muzykiem Henrykiem Zygalskim zatytułowany "Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse?"

Henryk Zygalski grał na fortepianie i skrzypcach. Ostatecznie przy wyborze drogi życiowej zamiast konserwatorium wybrał jednak studia matematyczne. Do końca był melomanem. Postaci Krzysztofa Komedy i Henryka Zygalskiego to przykłady łączenia dwóch różnych światów. W pierwszym przypadku muzyki i medycyny, w drugim muzyki i matematyki. Poza tym obu im bliski był Poznań i myślę, że gdyby się spotkali w rzeczywistości, znakomicie by się rozumieli. Premiera tej interdyscyplinarnej publikacji planowana jest na jesień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski