Poznań: ABW pyta członków rady o przetarg na Ławicy

  Poznań: ABW pyta członków rady o przetarg na Ławicy

  Rafał Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trwa śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości przy budowie strażnicy w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Ustaliliśmy, że obecnie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłuchują świadków, w tym między innymi członków Rady Nadzorczej poznańskiej Ławicy.
  - Śledztwo nadal prowadzone jest w sprawie. Nikomu do tej pory nie postawiono zarzutów - podkreśla Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Z naszych informacji wynika również, że na razie nie zapadły jeszcze decyzje czy i ewentualnie komu takie zarzuty mogą zostać przedstawione.

  Przypomnijmy, że o wątpliwościach związanych z tą inwestycją "Głos Wielkopolski" informował już na początku 2008 r.
  Napisaliśmy wówczas między innymi, że jeszcze pod koniec 2007 r. koszt zaprojektowania i wybudowania siedziby dla lotniskowej straży pożarnej miał wynieść 6 milionów złotych. Jednak w styczniu 2008 roku okazało się, że inwestycja pochłonie aż 17 mln złotych.

  To jednak nie wszystko. Wątpliwości wzbudziła także firma, która zdobyła to zamówienie. Jej przedstawiciel znał się bowiem z osobą, która odpowiadała za inwestycje na poznańskiej Ławicy.

  Po naszych artykułach sprawą zainteresowała się poznańska prokuratura. Wystąpiła ona do prezesa Ławicy o udostępnienie wyników wewnętrznej kontroli dotyczącej przetargu na strażnicę. Ostatecznie jednak śledczy uznali, że przy realizacji tej inwestycji nie doszło do złamania prawa.

  Po dwóch latach prokuratura ponownie zajęła się sprawą. W postępowanie zaangażowała się również poznańska delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W lipcu 2010 roku funkcjonariusze ABW zabezpieczyli na lotnisku dokumenty związane z tą inwestycją.

  Tuż po tym wydarzeniu władze Ławicy wydały komunikat, w którym zapewniły, że cały przetarg odbył się zgodnie z prawem. "Realizacja inwestycji była wcześniej przedmiotem kilku kontroli, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych" - poinformowano w komunikacie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo