Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki naboru do szkół: Młodzi chcą być studentami, nie elektrykami

Anna Jarmuż
Poznańscy uczniowie najchętniej wybierali w tym roku Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Łączności oraz VIII LO. Młodzi chcą kształcić się na informatyków, weterynarzy, mechaników i fryzjerów. Niewielu za to chce być księgarzami, dekarzami i elektrykami. Takie wnioski nasuwają się po zakończeniu tegorocznego naboru do poznańskich szkół.

W tym roku rekrutacja przebiegała na trochę innych zasadach. Zmieniły się terminy oraz kryteria naboru.

- Wynika to ze zmian w ustawie o systemie oświaty, które weszły w życie pod koniec 2013 roku - tłumaczy wiceprezydent Dariusz Jaworski.

Poza tym, że funkcjonują nowe zasady naboru, a uczniów jest w tym roku jeszcze mniej niż w 2013 r., niewiele się jednak zmieniło.

- Szkoły, które w zeszłym roku cieszyły się największą popularnością, wciąż się nią cieszą - mówi Jaworski Dariusz

Nabór do gimnazjów
Uczniowie, którzy opuszczali szkołę podstawową najchętniej wybierali gimnazja: nr 4 w Zespole Szkół Łączności, nr 26 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, nr 29 w ZSO nr 2, nr 58 oraz dwa dwujęzyczne gimnazja - w ZSO nr 1 oraz ZSO nr 10.
W tym roku urzędnicy planują uruchomić w poznańskich gimnazjach 147 oddziały klas pierwszych (4255 miejsca). Najwięcej w Gimnazjum nr 12 na Piątkowie oraz nr 23 i 26 na Ratajach. Do tej pory przyjęto 3719 uczniów. Dodatkowy nabór prowadzi prawie połowa - bo aż 20 z 44 szkół.

Jak tłumaczą urzędnicy, problem braku dzieci pojawił się, jak w latach poprzednich, na Grunwaldzie. Obecnie działają tam trzy gimnazja.

- Co roku pojawia się sytuacja, że któraś ze szkół w tej dzielnicy ma problemy z naborem - wyjaśnia Dariusz Jaworski. - Niewykluczone, że w przyszłości jedna z nich będzie musiała przestać funkcjonować.

Szturm na "ósemkę"
W tym roku najwięcej absolwentów gimnazjum marzyło, by kontynuować naukę w VIII LO. Popularnością cieszyły się też Zespół Szkół Ekonomicznych, V LO, Zespół Szkół Łączności, Liceum św. Marii Magdaleny, II LO, Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu, Zespół Szkół Komunikacji oraz 29 LO w Zespole Szkół Mechanicznych (klasy mundurowe). Najbardziej oblegane klasy to technik informatyk w Zespole Szkół Komunikacji i Technikum Łączności oraz klasa politechniczna w V LO.

Wyzwanie czekało przed młodzieżą, która chciała uczyć się w klasie informatycznej w Zespole Szkół Komunikacji, Fizycznej Klasie Akademickiej oraz Patronackiej Klasie Medycznej w VIII LO, a także klasie biol - chem LO św. Marii Magdaleny. Aby się tam dostać trzeba było zdobyć w procesie rekrutacji ok. 150 pkt.

Młodzi poznaniacy najchętniej wybierają licea ogólnokształcące. W tym roku w tzw. ogólniakach utworzono 134 oddziały (ponad 4 tys. miejsc). O wiele mniej w technikach (95 oddziałów, 2706 miejsc) oraz zasadniczych szkołach zawodowych (34 oddziały, 1253 miejsca). Uczniowie, którzy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej chcieli mieć w ręku konkretny zawód, najczęściej wybierali: technika informatyki, technika żywienia i usług gastronomicznych, fototechnika, technika weterynarii, technika pojazdów samochodowych oraz fryzjera. Bardzo niewielu (poniżej 10 chętnych) marzy o pracy rękodzielnika, księgarza, dekarza, introligatora czy elektryka - mimo że z takim wykształceniem można znaleźć pracę.

- Oznacza to, że mamy poważny problem ze szkolnictwem zawodowym - stwierdza Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta. - W tej dziedzinie potrzebne są zmiany.

W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych nieprzyjętych zostało 788 uczniów (w tym 250 z Poznania). Czeka na nich jednak jeszcze 631 wolnych miejsc. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej (www. nabor.pcss.pl/poznan/). Nabór dodatkowy nie odbywa się na zasadach rekrutacji elektronicznej. Uczniowie muszą zgłosić się z dokumentami do wybranej szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski