Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Animator: Abstrakcyjny świat Pata O'Neilla

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
at O’Neill mówi, że bliżej mu do eksperymentatora niż tradycyjnego animatora
at O’Neill mówi, że bliżej mu do eksperymentatora niż tradycyjnego animatora Materiały organizatora
Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Animator była retrospektywa Pata O’Neilla, którego wizualne eksperymenty oglądaliśmy przez weekend w Kinie Muza.

Urodzony w 1939 r. w Los Angeles, O’Neill uznawany jest za ojca tamtejszej filmowej awangardy i pioniera w dziedzinie efektów optycznych. Największą popularność zdobył jako twórca filmów krótkometrażowych.

Podczas spotkania z widzami, reżyser mówił, że nie uważa się za animatora sensu stricte. Jego twórczość często wykorzystuje przypadkowe materiały, tzw. found footage, niewykorzystane bądź zaczerpnięte z filmów innego rodzaju. Szczególnie dużo found footage znalazło się w trwającym niespełna 40 minut „Problemie z obrazem” (1996), nad którym O’Neill pracował prawie dwie dekady.

Zerwanie z tradycyjną narracją, zestawienie niepasujących elementów, brak tematycznej dominanty – oto cechy, które charakteryzują realizacje Amerykanina. Po weekendowych seansach w Muzie można jednak wyodrębnić elementy, które przewijają się u O’Neilla regularnie.

Punktem wyjścia dla wielu jego filmów są ujęcia zjawisk naturalnych. W „Granicach poziomych” (2008) są to kadry przedstawiające morze w czasie przypływu, w „Pierwszych planach” (1979) – pustynny głaz. O’Neill, nakłada na te obrazy kolejne kadry, bardzo często ukazujące dynamicznie poruszające się sylwetki ludzi, które kontrastują ze statyczną przyrodą.

Zestawienie to tworzy u widza poczucie dysonansu i dysharmonii. Człowiek w świecie amerykańskiego reżysera zdaje się kalać świat natury, być w niej intruzem, a przynajmniej nieproszonym gościem.

W niedzielę popołudniu zobaczyć można było „Wodę i moc”, czyli najdłuższe dzieło w dorobku bohatera retrospektywy. Jego tematem jest płynność władzy politycznej, którą reprezentuje woda w różnych stanach skupienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski