Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Unitry w Poznaniu. To jedyne takie muzeum w Polsce [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Odwiedź Muzeum Unitry w Poznaniu. To jedyne takie muzeum w Polsce
Odwiedź Muzeum Unitry w Poznaniu. To jedyne takie muzeum w Polsce Paweł Matuszak
Mimo że zrzeszenie Unitra przeszło do historii, w domach wielu Wielkopolan wciąż znaleźć można sprzęty takich firm jak Diora, Fonika, Radmor, ZRK, Eltra i Tonsil. Niektórzy sprzęt wyrzucają – uznając, że jest już bezużyteczny. Jeszcze inni – jak członkowie poznańskiego Stowarzyszenia Muzeum Unitry - wyszukują i zbierają elektroniczne perełki.

To pasjonaci, którzy w swojej kolekcji mają już około 3 tys. sztuk kolumn, amplitunerów , wzmacniaczy, magnetofonów, radyjek i tunerów. Część tych zbiorów można zobaczyć w poznańskim Zespole Szkół Łączności, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Unitry.

- Sprzętem Unitry zainteresowałem się już ponad 25 lat temu, w połowie lat 80. – wspomina Paweł Matuszak, prezes Stowarzyszenia Unitra Muzeum. – Od tego czasu uzbierała się już spora kolekcja. Dla niektórych stary sprzęt to tylko złom. Dla mnie ma on jednak serce i duszę. To praca człowieka, który go stworzył.

Muzealny sprzęt audio pochodzi nie tylko z Polski, ale też z krajów, do których był on eksportowany – Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Kanady. Członkowie stowarzyszenia pozyskują go m.in. z portali aukcyjnych. Wśród zbiorów są prawdziwe perełki, których w całej Europie zachowało się tylko kilka sztuk.

Zrzeszenie Unitra powstało w latach 60. Firmy te były jednak nastawione głównie na eksport. Jeszcze w latach 80. o sprzęt było bardzo trudno. Można było kupić go na giełdach lub zobaczyć na Międzynarodowych Targach Poznańskie. W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 r. wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność. Niektóre kontynuowały działalność, wiele upadło. Jedyną firmą, która jeszcze istnieje i nadal produkuje sprzęt audio jest Eltra Bydgoszcz.

Osoby, które chcą poznać historię polskiej elektroniki, mogą wybrać się do Muzeum Unitry, mieszczącego się w Zespole Szkół Łączności przy ul. Przełajowej w Poznaniu. Muzeum powstało we wrześniu 2013 r. i uzupełniło bogatą kolekcje sprzętu zgromadzonego w szkolnym muzeum telekomunikacji. W tym roku eksponaty zaprezentowano po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów.

- Zastanawialiśmy się, czy są jeszcze ludzi zainteresowani historią polskiej elektroniki. Odpowiedź na to pytanie dała nam właśnie Noc Muzeów. Byliśmy zaskoczeni frekwencją – przyznaje Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności.

Dlatego, szkoła wraz ze stowarzyszeniem, chce rozwijać działalność. Do Budżetu Obywatelskiego trafił wniosek o rozbudowę muzeum o kolejne gabloty. Wiele sprzętu spoczywa bowiem nadal w domach członków stowarzyszenia. Od września w szkole działać ma też zacząć Klub Pasjonatów Sprzętu Unitra.

Osoby, które mają w domu niepotrzebny sprzęt Unitra, mogą oddać go do muzeum. Kontaktować mogą się z dyrekcją szkoły lub Stowarzyszeniem Unitra Muzeum (tel. 784 783 874, e –mail: [email protected]).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski