Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniaku! Posprzątaj po psie, albo zapłać mandat [ZDJĘCIA]

Beata Kapusta
Psia infrastruktura ciągle się rozwija. W wielu  dzielnicach Poznania znajdują się specjalne wybiegi i toalety, a także kosze
Psia infrastruktura ciągle się rozwija. W wielu dzielnicach Poznania znajdują się specjalne wybiegi i toalety, a także kosze Michał Pawlik
Poznańskie "psie toalety" poprawiły czystość na miejskich ulicach. Jednak nadal wielu właścicieli psów nie sprząta po swoich pupilach .

Psie odchody widać często właśnie na terenie toalet, wokół których unosi się, doskwierający szczególnie w ciepłe dni, nieprzyjemny zapach.

Zobacz: Nowe pomysły na walkę z problemami kejtrów

- Pomysł psich toalet jest świetny. Niestety spora część mieszkańców Poznania nie dorosła chyba jeszcze do odpowiedzialności za swojego psa - stwierdza pani Aneta, mieszkanka Wildy, która wyprowadza swojego pupila na terenie toalety przy ulicach Różanej i Górnej Wildzie. - Jak widać, sprzątanie po czworonogu nie jest tu powszechne. Przez to, że nie każdy dopełnia swoich obowiązków, wokół toalety unosi się nieprzyjemny zapach, który dokucza szczególnie w gorące dni - dodaje.

Na terenie każdej z psich toalet znajdują się specjalnie oznaczone, wyścielone workami kosze, do których można wyrzucić woreczek z psimi odchodami. W całym mieście jest około 6 tysięcy takich koszy. Można je rozpoznać po znajdujących się w nich workach naśmieci. - Kosze te pozytywnie zaopiniował sanepid - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. - Nie są natomiast przystosowane do psich odchodów kosze należące do MPK, czyli te na przystankach i przy zajezdniach.

Sprawdź: Będzie nowy wybieg dla psów. I protesty?

Pomimo ciągle rozbudowywanej psiej infrastruktury, nadal w części dzielnic przejście chodnikiem czy parkową ścieżką bez oglądania nieczystości, graniczy z cudem. - W centrum, na przykład przy ul. Rybaki jest fatalnie. Na Wildzie nie jest teraz najgorzej, może właśnie dzięki toalecie - stwierdza Olga Michalczyk.

Poznaniacy uważają, że sposobem na nieodpowiedzialnych właścicieli może być ich karanie. Jak się jednak okazuje, ich złapanie jest niezwykle trudne. - Zgodnie z ustawą możemy pracować wyłącznie w mundurach, przez co niełatwo przyłapać takie osoby. Zdarza się to jednak. Wówczas stosujemy jedną z kar - upomnienie, mandat do 500 złotych lub przekazujemy wniosek do sądu - dodaje P. Piwecki.

Pies po poznańsku
Od kilku lat prowadzony jest program miejski "Kejter też Poznaniak", kórego celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców i przekonanie ich o konieczności sprzątania po swoich pupilach. W ramach akcji mieszkańcy dostają specjalne małe woreczki na psie odchody, a także mają możliwość bezpłatnego czipowania czworonogów.

Obecnie w Poznaniu istnieje kilkanaście wybiegów, na których można wypuścić psa bez smyczy i kagańca. Znajdują się one m.in.: w parkach - im. Jana Kasprowicza, Jana Pawła II, Tysiąclecia, na Cytadeli, a także w laskach Dębiec i Golęcińskim. Psie toalety znajdują się z kolei m.in. w okolicach źródełka nad Maltą, w parku im. J. H. Dąbrowskiego, na skwerze u zbiegu ulic Różana-Górna Wilda oraz przy ul. Masztalarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski