Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie ścieżka ze Szczepankowa na Krzesiny. Walczyli o to uczniowie

Bogna Kisiel
Na wielu poznańskich osiedlach peryferyjnych brakuje chodników, ścieżek rowerowych. Jeździ się poboczem lub ulicą
Na wielu poznańskich osiedlach peryferyjnych brakuje chodników, ścieżek rowerowych. Jeździ się poboczem lub ulicą Arkadiusz Ławrywianiec
W przyszłym roku będzie można przejechać rowerem ze Szczepankowa przez Tarnowską aż do stacji kolejowej Krzesiny. Powstanie ścieżka rowerowa. O jej budowę walczyła młodzież ze szkoły na Krzesinach. Samorząd uczniowski złożył projekt do budżetu obywatelskiego, ale pomysł przepadł. Teraz za sprawą rady osiedla i radnego miast ścieżka pieszo-rowerowa powstanie.

W przyszłości uczniowie będą mogli dojechać na Krzesiny koleją, a dalej bezpieczną ścieżką pieszo-rowerową do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Tarnowskiej. Ale już w przyszłym roku mogą wybrać się na wyprawę rowerową ścieżką, która połączy Szczepankowo z Krzesinami.

Dzięki determinacji Rady Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo i wsparciu Mariusza Wiśniewskiego, radnego PO pomysł uczniów z Krzesin zostanie zrealizowany.

- Nie było łatwo - przyznaje Eugeniusz Gruszczyński, przewodniczący rady osiedla. - Nie można jednak odpuścić.

Obecnie ścieżka pieszo-rowerowa prowadzi od ulicy Ostrowskiej do szkoły przy Tarnowskiej. Brakuje odcinka drogi od szkoły w kierunku ronda Garaszewo, które powstało w 2013 r.

- W tym roku wybudujemy ścieżkę wzdłuż Jarosławskiej, na odcinku od ronda Garaszewo do Pabianickiej - mówi E. Gruszczyński. - Przetarg ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Młodzież walczy o bezpieczny dojazd do szkoły

Koszt budowy tego odcinka szacuje się na ok. 200 tys. zł.

- Pieniądze na tę inwestycję pochodzą z puli, jaką Rada Miasta przekazała na rozwój dróg i chodników na obszarach peryferyjnych - wyjaśnia M. Wiśniewski. - Krzesiny skorzystały, bo był gotowy projekt techniczny, który rada osiedla sfinansowała z własnego budżetu.

E. Gruszczyński przewiduje, że budowa rozpocznie się na przełomie sierpnia i września. - Natomiast jesienią pociągniemy ścieżkę dalej w kierunku szkoły na tyle, na ile wystarczy pieniędzy - twierdzi E. Gruszczyński. - A w przyszłym roku wiosną dokończymy całość.

M. Wiśniewski podkreśla, że ta inwestycja ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. - Tędy ludzie chodzą do szkoły, przedszkola, kościoła, na przystanek - dodaje E. Gruszczyński. - To takie nasze krzesińskie centrum.

Projekt ZSO nr 2
Uczniowie z Krzesin złożyli projekt do budżetu obywatelskiego. Przewidywał on modernizację drogi, przedłużenie ścieżki rowerowej oraz budowę ronda i chodnika. Swój pomysł samorząd uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ulicy Tarnowskiej złożył w 2012 r. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 1,8 mln zł. Niestety, propozycja młodych ludzi nie znalazła się wśród finałowych 20 projektów, spośród których poznaniacy wybrali inwestycje do realizacji w 2013 r. Jednak Rada Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, która od początku wspierała inicjatywę uczniów nie dała za wygraną. Z pomocą przyszedł też Mariusz Wiśniewski, radny PO. I tak wspólnymi siłami udało się doprowadzić do budowy ronda Garaszewo, a teraz do budowy ścieżki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski