Pleszew: Za mobbing grozi mu nawet dwanaście lat

  Pleszew: Za mobbing grozi mu nawet dwanaście lat

  Jacek Tomczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nawet dwanaście lat więzienia grozi 54-letniemu Andrzejowi T. który znęcał się psychiczne nad swoim podwładnym. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu w Pleszewie.
  Sprawa wyszła na jaw przeszło rok temu, kiedy żona Andrzeja W., pracownika gorzelni w Tursku, poinformowała policję o próbie samobójczej jej męża w miejscu pracy. Powodem targnięcia się na życie 54-letniego mężczyzny miał być mobbing wobec jej męża stosowany przez kierownika zakładu. Śledztwo trwało blisko rok. Zanim postawiono zarzuty Andrzejowi T., przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

  - Zarzuty dotyczą psychicznego znęcania się nad pracownikiem - mówi szef pleszewskiej prokuratury Antoni Ulatowski.
  - W śledztwie ustalono, że w okresie od września do października 2009 dochodziło do sytuacji, które można było określić jako rzeczywiste psychiczne znęcanie się kierownika jednostki nad pracownikiem. Ponadto ustalono, że wskutek tego znęcania doszło do próby targnięcia się na życie.

  Metody mobbingu stosowane wobec Andrzeja W. były różne. Od zaniżania oceny przydatności zawodowej, ośmieszania w obecności innych pracowników, poprzez używanie wyzwisk i krytykowanie wyglądu. W skierowanym do sądu akcie oskarżenia wobec Andrzeja T. prokurator zakwalifikował czyn jako "znęcanie się psychiczne ze skutkiem targnięcia się na życie".

  Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Andrzejowi T. grozi bardzo wysoka kara. - Samo znęcenie się jest zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat, ale w sytuacji, gdy skutkiem mobbingu było targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, kodeks karny przewiduje znacznie surowsze sankcje: pozbawienie wolności od dwóch lat do dwunastu - dodaje prokurator.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo