Poznań: Program obchodów 92. rocznicy wybuchu Powstania...

  Poznań: Program obchodów 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dzisiaj przypada 92. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poza naszym regionem ten czyn zbrojny jest przedstawiany niesłusznie jako lokalny epizod. Tymczasem zryw niepodległościowy Wielkopolan, okupiony śmiercią ponad 2000 powstańców, miał ogromne znaczenie geopolityczne, gdyż przesądził o kształcie zachodniej granicy II RP.
  Gdyby nie bohaterstwo kilkudziesięciu tysięcy Wielkopolan, którzy 27 grudnia 1918 roku zbrojnie wystąpili przeciwko Niemcom, Wielkopolska i pozostałe ziemie zaboru pruskiego nie wróciłyby do odrodzonej Polski.

  Oficjalne obchody - zorganizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego i władzami Poznania - rozpoczną się położeniem kwiatów na grobie gen.
  Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem (godz. 11) odbędą się główne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. O widowiskową oprawę zadbają: Pododdział Honorowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, poznańska Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych i Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania.

  Następnie zebrani przejdą do kościoła farnego, po drodze składając kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 12.45 w farze rozpocznie się msza święta w intencji powstańców wielkopolskich, którą będzie celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

  Kulminacyjny akcent dzisiejszych uroczystości (plac Wolności, godz. 14.30) to inscenizacja "Muzyka Wolności", czyli multimedialny pokaz z okazji 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego męża stanu, kompozytora i pianisty. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zorganizuje na placu Wolności polowy obóz powstańczy oraz przystanek edukacyjny objaśniający przyczyny wybuchu powstania i jego przebieg. Pojawi się też kuchnia polowa z grochówką dla wszystkich chętnych. Ostatnim aktem poznańskich uroczystości będzie koncert w Auli UAM, który rozpocznie się o godz. 19. W repertuarze - "Rota" Feliksa Nowowiejskiego oraz utwór "Wolności dla nas idzie czas" Jacka Sykulskiego.

  Wzorem ubiegłego roku, dzień po uroczystościach poznańskich (we wtorek 28 grudnia) obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się także w Warszawie. Marszałek Marek Woźniak chce, aby pielęgnowanie pamięci zwycięskiego powstania Wielkopolan stało się w stolicy kraju doroczną tradycją. W tym roku rocznicowe przedsięwzięcia w Warszawie, zorganizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego, rozpoczną się o godzinie 13 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Wezmą w nich udział harcerze, poczty sztandarowe i zaproszeni goście, w tym wiele osób należących do Warszawskiego Klubu Wielkopolan (EKA). Z placu Piłsudskiego zebrani udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złożą wiązanki pod monumentem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach bohaterów walk.

  W organizację warszawskich obchodów zaangażował się miejscowy Zespół Szkół nr 52 im. Powstańców Wielkopolskich, a także Chorągiew Stołeczna ZHP i warszawski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uroczystości w Warszawie

  ELANTOM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

  Szanowni Państwo!
  Myślę, że należy napisać całą prawdę o udziale Wielkopolan w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Placu Zwycięstwa w Warszawie.
  Uroczystości w Warszawie 28 grudnia...rozwiń całość

  Szanowni Państwo!
  Myślę, że należy napisać całą prawdę o udziale Wielkopolan w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Placu Zwycięstwa w Warszawie.
  Uroczystości w Warszawie 28 grudnia 2010 roku odbęda się po raz trzeci, a nie jak usiłuje się przedstawić czytelnikom po raz drugi. Pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej uroczystoąci w Warszawie odbyły sie dokładnie w 90 Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2008 roku.
  Aby to potwierdzić podaje informację zamieszczoną na stronie internetowej Zarżdu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu:
  "Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
  27. grudnia 2008 r. – po raz pierwszy od 70 lat uroczystość z okazji 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyła się również przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
  W asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wieńce złożyły delegacje: Wojewody Wielkopolskiego (Dyrektor Gabinetu Dr Andrzej Plesiński), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (Wicemarszałek Wojciech Jankowiak), Prezydenta Poznania, Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Zarządu Głównego (wiceprezes) i Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego (Prezes Andrzej Szymankiewicz), Kuratorium Óświaty w Poznaniu, Prezydenta m. Stołecznego Warszawy, ZG Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, ZG Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Warszawskiego Klubu Wielkopolan EKA, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Starosty Poznańskiego, Prezydenta m. Poznania, Koła TPPW z Warszawy,Zespołu Szkół imienia Powstańców Wielkopolskich w Warszawie, Wielkopolskiej Chorągwi ZHP im. Powstańców Wielkopolskich oraz O. Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Na zakończenie uczestnicy udali się na Cmentarz Powązkowski, gdzie złożyli kwiaty na grobach powstańców wielkopolskich".
  oraz strinie internetowej Wojewody Wielkopolskiego:
  "Równolegle z obchodami poznańskimi odbyły się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i na grobach Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Powązkowskim".
  Zastanawiające, komu zależy na przemilczaniu tego wyjazdu w 2008 roku?
  Z poważaniem,
  ELANTOMzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LECH

  EFsi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 27

  A Wiara Lecha i iluminacja świetlna o 17.30? O tym nic? .. no comment .. :/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo