Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Program obchodów 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Sławomir Kmiecik
Dzisiaj przypada 92. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poza naszym regionem ten czyn zbrojny jest przedstawiany niesłusznie jako lokalny epizod. Tymczasem zryw niepodległościowy Wielkopolan, okupiony śmiercią ponad 2000 powstańców, miał ogromne znaczenie geopolityczne, gdyż przesądził o kształcie zachodniej granicy II RP.

Gdyby nie bohaterstwo kilkudziesięciu tysięcy Wielkopolan, którzy 27 grudnia 1918 roku zbrojnie wystąpili przeciwko Niemcom, Wielkopolska i pozostałe ziemie zaboru pruskiego nie wróciłyby do odrodzonej Polski.

Oficjalne obchody - zorganizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego i władzami Poznania - rozpoczną się położeniem kwiatów na grobie gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem (godz. 11) odbędą się główne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. O widowiskową oprawę zadbają: Pododdział Honorowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, poznańska Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych i Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania.

Następnie zebrani przejdą do kościoła farnego, po drodze składając kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 12.45 w farze rozpocznie się msza święta w intencji powstańców wielkopolskich, którą będzie celebrował arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Kulminacyjny akcent dzisiejszych uroczystości (plac Wolności, godz. 14.30) to inscenizacja "Muzyka Wolności", czyli multimedialny pokaz z okazji 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego męża stanu, kompozytora i pianisty. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zorganizuje na placu Wolności polowy obóz powstańczy oraz przystanek edukacyjny objaśniający przyczyny wybuchu powstania i jego przebieg. Pojawi się też kuchnia polowa z grochówką dla wszystkich chętnych. Ostatnim aktem poznańskich uroczystości będzie koncert w Auli UAM, który rozpocznie się o godz. 19. W repertuarze - "Rota" Feliksa Nowowiejskiego oraz utwór "Wolności dla nas idzie czas" Jacka Sykulskiego.

Wzorem ubiegłego roku, dzień po uroczystościach poznańskich (we wtorek 28 grudnia) obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się także w Warszawie. Marszałek Marek Woźniak chce, aby pielęgnowanie pamięci zwycięskiego powstania Wielkopolan stało się w stolicy kraju doroczną tradycją. W tym roku rocznicowe przedsięwzięcia w Warszawie, zorganizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego, rozpoczną się o godzinie 13 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Wezmą w nich udział harcerze, poczty sztandarowe i zaproszeni goście, w tym wiele osób należących do Warszawskiego Klubu Wielkopolan (EKA). Z placu Piłsudskiego zebrani udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złożą wiązanki pod monumentem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach bohaterów walk.

W organizację warszawskich obchodów zaangażował się miejscowy Zespół Szkół nr 52 im. Powstańców Wielkopolskich, a także Chorągiew Stołeczna ZHP i warszawski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski