Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz ostrzega: Zwierzę też może doznać udaru słonecznego

Anna Jarmuż
Z dr. Tomaszem Nowakiem, weterynarzem z Kliniki Weterynaryjnej "My Pet" w Poznaniu, rozmawia Anna Jarmuż.

Latem nasi czworonożni podopieczni odczuwają upały tak samo jak ludzie. Co robić, aby wysokie temperatury zbytnio im nie zaszkodziły?
Psy i koty nie lubią upałów. Źle znoszą wysokie temperatury. Dlatego, musimy uchronić je przed przegrzaniem. Gdy chcemy wybrać się ze zwierzęciem na spacer, powinniśmy zrobić to w godzinach, w których nie będzie ono narażone na zbyt duże działanie słońca - np. 8-9 rano. Jeśli zwierzę musi wyjść także w momencie wzmożonych upałów, spacer powinien być krótki. Zrezygnować wtedy należy z zabaw i ćwiczeń. Zrekompensować to możemy psu w godzinach wieczornych - 20-21. Wybierając się na spacer, warto mieć ze sobą butelkę wody. Psa lub kota, które nie ma sierści nasmarować też warto przed wyjściem kremem z filtrem UV. Kiedy zwierzę przebywa w domu, powinniśmy zadbać, by miało dostęp do wody i chłodnego pomieszczenia - łazienki lub komórki. Nasz pupil chętnie schłodzi się też w misce z wodą, fontannie lub pod kurtyną wodną.

A o czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w podróż?
Pod żadnym pozorem nie można zostawiać zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie. Może to doprowadzić nawet do jego śmierci. Kiedy pies przebywa nad wodą, może zechcieć się w niej schłodzić. Pamiętajmy wówczas, zwłaszcza jeśli ma on długą sierść, aby go wysuszyć. Nie pozwalajmy też, aby rozgrzane zwierzę wskakiwało od razu do wody. Nie należy też wpuszczać psa do wody w kagańcu i smyczy. Może ono zahaczyć się o wystający konar i utonąć. Zwierzęcia, które nie jest przyzwyczajone do wody nie powinno też zabierać się do łódki i kajaka. W panice może z niej wyskoczyć. Niebezpieczne dla czworonoga mogą być też owady. Pszczoły i osy budzą ich duże zainteresowanie. Kiedy dojdzie do ukąszenia, zwierzę może się nawet udusić. Do ochrony przed meszkami czy kleszczami warto użyć specjalnych preparatów farmakologicznych. W sprzedaży dostępne są też obróżki i tabletki.

Po czym poznamy, że zwierzęciu zaszkodziły upały? Jak powinniśmy wtedy zareagować?
Kiedy zwierzę ma podwyższoną temperaturę i z trudem oddycha to znak, że doznało udaru cieplnego. W takiej sytuacji powinniśmy zrobić mu zimny okład, a potem zabrać do weterynarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski