500 zł dla posła na ochronę

  500 zł dla posła na ochronę

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od nowego roku posłowie dostaną dodatkowe pieniądze na prowadzenie swoich biur. Mają je przeznaczyć na zwiększenie bezpieczeństwa. Jedni będą musieli podzielić 500 zł miesięcznie nawet na osiem biur, drudzy zainwestują w jedno. A wielu nie przewiduje większych zmian w systemie zabezpieczeń.
  Poseł PO Rafał Grupiński uwzględnia w kosztach prowadzeniu biura monitorowanie alarmu

  Poseł PO Rafał Grupiński uwzględnia w kosztach prowadzeniu biura monitorowanie alarmu ©G. Dembiński

  Do 2009 roku każdy poseł dostawał na prowadzenie biur poselskich 10 150 zł miesięcznie. Później ryczałt podniesiono o tysiąc zł. Teraz marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zaproponował drugą już w tej kadencji podwyżkę. Ma to związek z napadem na biuro poselskie PiS w Łodzi, podczas którego zginął asystent europosła Janusza Wojciechowskiego. Dodatkowe 500 zł dla posłów poparło prezydium Sejmu. Za są także szefowie kancelarii Sejmu i Senatu. Tyle że oni uzasadniają tę podwyżkę przede wszystkim koniecznością podniesienia płac pracownikom biur. A jeszcze inaczej spoglądają na decyzję marszałka sami posłowie.

  - Odkąd jestem posłem, to dopiero druga podwyżka - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO, który ma jedno biuro poselskie w siedzibie partii przy ul.
  Zwierzynieckiej w Poznaniu. - Wiąże się ona z rosnącymi kosztami utrzymania biur. Jest między innymi potrzebna na pokrycie wzrostu cen za media, w tym kosztów alarmu. Zastanowimy się też nad innymi zabezpieczeniami, ale nie przewidujemy rewolucji.

  Według sprawozdania z 2009 roku, opłaty związane z najmem lokalu biura kosztowały Waldego Dzikowskiego 18,5 tys. zł. Najwięcej, bo ponad 63 tys. zł, poseł wydał na wynagrodzenia dla pracowników. Ma ich trzech, zatrudnia także sprzątaczkę. Jedna osoba pracująca na 1,5 etatu zarabia w biurze przy Zwierzynieckiej ponad 4 tys. zł brutto.

  W porównaniu do innych posłów, Dzikowski mało wydaje na przejazdy. W 2009 roku służbowe podróże kosztowały go nieco ponad 13 tys. zł. Dla porównania, jego partyjna koleżanka Bożena Szydłowska na podróże wydała ponad 35 tys. zł (to więcej niż szef wielkopolskiej PO - Rafał Grupiński, który, poza swoim głównym biurem w Kaliszu, ma jeszcze sześć terenowych). Grupiński, jako jeden z nielicznych, wyróżnił w swoim sprawozdaniu koszty monitorowania zainstalowanych alarmów. Rocznie wydaje na nie około 600 zł.

  Pomysł przekazania na biura poselskie dodatkowych 500 zł pochwala Maks Kraczkowski, poseł PiS z okręgu pilskiego, który łącznie ma pięć biur. - Nie oszukujmy się, ta kwota w sytuacji, gdy poseł ma kilka biur, nie wystarczy na zbyt wiele - mówi Kraczkowski. - Może na wynajęcie ochrony.

  Najwięcej pieniędzy Maks Kraczkowski wydaje na wynagrodzenia (ponad 67 tys. zł). Nie oszczędza także na obsłudze strony internetowej. Podczas gdy np. Rafał Grupiński z PO w 2009 roku wydał na to 476 zł, a Leszek Aleksandrzak z SLD - 122 zł, to Kraczkowski zapłacił ponad 3 tys. zł. Jak twierdzi, przyczyną wysokich kosztów jest m.in. videoblog i codzienna aktualizacja.

  Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego"

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biura poselskie!

  JSKN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

  Biura poselskie powinny być utrzymywane przez posłów i senatorów oraz partie z list których startowali!
  Tak samo jak należy zlikwidować tak zwany abonament RTV który jest niczym innym jak...rozwiń całość

  Biura poselskie powinny być utrzymywane przez posłów i senatorów oraz partie z list których startowali!
  Tak samo jak należy zlikwidować tak zwany abonament RTV który jest niczym innym jak dodatkowym funduszem na utrzymanie polityków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szakale

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

  Hieny mozesz pluc im kapie jak woda z kranu braku honoru wstydu ale tak wyglada obecny raj ,przyczyn wiele ,system wyborów raczej chdzenia na wybory i to w małym ostatnio procencie Jak zyja...rozwiń całość

  Hieny mozesz pluc im kapie jak woda z kranu braku honoru wstydu ale tak wyglada obecny raj ,przyczyn wiele ,system wyborów raczej chdzenia na wybory i to w małym ostatnio procencie Jak zyja biedni Panie "hrabio" Grupinski obecnie, też stroją hoinki ktore znajda na smietniku,zrobi im sie raz na rok imprezkę pod Kaponiera -Tu ogryzek tam obierka i Wam bedzie jak za Gierka! taki to czas-zmienic-kto? Te wpisy czyta Tez Pan Grupinski inni Panicze z naszych pieniedzy ,jak reagują ?Ano tak jak wyzej spływa to im ..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To ja też poproszę o podwyżkę

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

  Bo też opłaty za media mi wzrosną. Zapłacę więcej za benzynę i tym samym za żywność i inne produkty. No i ten VAT. Dodam, że o średniego uposażenia posła nawet nie mam szansy się zbliżyć...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czego sie boją

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

  ha,ha,ha boja sie narodu któremu wywalczyli wolność i dobobyt

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hieny

  anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 30

  A ty brodziaty dziadzie ukrywasz sie miernoto pod parasolem posła pośle cos Pan zrobił dla Polski Wielkopolski Poznania dla ludzi Jeszcze chcecie wiecej szmalu Słuszne uwagi wpisy wasze...rozwiń całość

  A ty brodziaty dziadzie ukrywasz sie miernoto pod parasolem posła pośle cos Pan zrobił dla Polski Wielkopolski Poznania dla ludzi Jeszcze chcecie wiecej szmalu Słuszne uwagi wpisy wasze hasło-życie bedziesz wiodł wytwornie gdy wybierzesz znów Platformę-fe !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grupiński - krytykant literacki

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  Mierny, bez osiągnięć dlatego szukający azylu w polityce. Obrońca Palikota atakującego bezczelnie radnego Hinca, uważał, że Hinc powinien przeprosić Palikota. Dla mnie ten polityk jest skończony.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na posiadacza tak POdłej sznupy

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 32

  nikt (na Grupińkeigo ) nie napadnie. Sam ucieknie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REX

  REX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 30

  jak to jest,że jedno incydentalne zdarzenie spowodowało nagłą potężną podwyżkę?!?! Jak to jest, że starsi ludzie, rokrocznie napadani, żadnych pieniędzy na ochronę nie dostają?
  kImże wreszcie są...rozwiń całość

  jak to jest,że jedno incydentalne zdarzenie spowodowało nagłą potężną podwyżkę?!?! Jak to jest, że starsi ludzie, rokrocznie napadani, żadnych pieniędzy na ochronę nie dostają?
  kImże wreszcie są posłowie, że tak sobie suto pieniądze dają, kiedy rodaką cały czas zaciskają pasa?!?
  LUdzie obudźcie się cała nasza klasa Polityczna, jest zgnita jak stary pień!
  PO PIS SLD PSL, to HUCPA!! pasożytująca na nas wszystkich!
  Z NOWYCH PANST UNII, BIEDNIEJSZE OD NAS SA TYLKO..RUMUNIA I BUŁGARIA!!
  ALE WIEKSZOSC OBYWATELI NADAL MA KLAPY NA OCZACH, NADAL NIESTETY ZEBY ŻYC GODNIE WIELU SKŁANIA SIE KU DRODZE WYSTEPKU I DRODZE BEZ MORALNOSCI!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POkrakom wciąż mało i mało-a co dla nas

  bydłoszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

  Wam plują a WY jak barany idziecie na to POkraczne bydło głosować. Tym gn...om zawsze będzie MAŁO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny SKANDAL!@

  WW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 22

  RZYGAĆ SIĘ CHCE NA NASZYCH POSŁÓW, 12 TYS NA PROWADZENIE BIURA NA OCHRONĘ NIE WYSTARCZA?!?! A EMERYCI PO CHRUST DO LASU!!!
  NASZ KRAJ TO PLUCIE W TWARZ OBYWATELOM I NIE KONCZACE SIE ZŁODZIEJSTWO...rozwiń całość

  RZYGAĆ SIĘ CHCE NA NASZYCH POSŁÓW, 12 TYS NA PROWADZENIE BIURA NA OCHRONĘ NIE WYSTARCZA?!?! A EMERYCI PO CHRUST DO LASU!!!
  NASZ KRAJ TO PLUCIE W TWARZ OBYWATELOM I NIE KONCZACE SIE ZŁODZIEJSTWO KLASY RZADZACEJ!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo