Gwiazdor już poszedł? Pora zacząć sprzedawać prezenty

  Gwiazdor już poszedł? Pora zacząć sprzedawać prezenty

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kolejny jaskrawy krawat w prezencie pod choinkę? Książka, której już dwa egzemplarze stoją zakurzone na naszej półce? A może sweter o trzy rozmiary za duży? Mikołaj nie zawsze trafia w dziesiątkę z wyborem prezentu. Co zrobić z niechcianym lub nietrafionym prezentem?
  Ponad połowa Polaków jest zadowolona ze wszystkich prezentów, jakie dostali

  Ponad połowa Polaków jest zadowolona ze wszystkich prezentów, jakie dostali ©AGNIESZKA ŁUCZAKOWSKA

  Najchętniej byśmy go oddali lub - jak mówią wyniki badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie eBay - sprzedali w internecie. Ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie, nie czekają z tym ani chwili.

  Nietrafione prezenty spieniężamy najszybciej w Europie, najlepiej od razu po świętach. - Gwiazdor, robiąc prezenty, powinien pamiętać, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć towaru z powrotem. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli - tłumaczy Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Poza tym, każdy sklep w swoim regulaminie musi mieć zapis, czy przewiduje przyjmowanie zwrotów, jeśli tak, to w jakim terminie i na jakich zasadach. Warto też, robiąc zakupy, zapytać, czy sklep przyjmuje ewentualne zwroty.

  Najczęściej trzeba mieć paragon lub dowód zakupu, a towar nie może być uszkodzony i musi mieć oryginalną metkę. - Nietrafiony zakup można u nas wymienić w ciągu 30 dni - mówi Agnieszka Piechocka z Butiku Piechocki w Centrum King Cross Marcelin w Poznaniu. - Podstawą wymiany będzie paragon. W przypadku koszuli naszej marki nie ma obowiązku zachowania metki. Prezent też można wymienić, nawet na droższy za dodatkową opłatą lub na tańszy i dobrać do niego inny.

  Różne sieci handlowe, które zakładają możliwość zwrotów bądź wymiany, ustalają różne terminy, w których można to robić. W H&M - mając dowód zakupu - wymienimy towar w ciągu 28 dni, a buty w CCC w ciągu 30 dni.

  Kosmetyki i bielizna to często dawane prezenty, które rzadko podlegają zwrotom. Joanna Banaszak z salonu bielizny Triumph w Kupcu Poznańskim, przyznaje, że czasami zdarza się wymiana towaru na inny rozmiar. - Panowie przeważnie jednak znają rozmiary swoich partnerek - uśmiecha się Joanna Banaszak i przypomina, że klient musi zachować paragon.

  Gdy nie mamy dowodu zakupu, sytuacja jest dużo trudniejsza, choć nie beznadziejna. - Czasami wystarczy nam świadek - przyznaje Agnieszka Majchrzak z UOKiK. - W niektórych sklepach sprzedawcy mogą przyjąć niechciany towar lub go wymienić, jeśli na przykład nasza przyjaciółka potwierdzi, że akurat w tym sklepie robiłyśmy zakupy.

  Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo