Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wchodzi wielka reforma rad osiedli

Janusz Ludwiczak
Obecnie w Poznaniu jest 69 rad osiedli. Lokalne samorządy są "organem opiniotwórczym" i nie mają zbyt wiele kompetencji. Nie mogą np. podejmować bezpośrednio decyzji o remontach dróg czy miejscach, w których ma pojawić się zieleń. Zadania te realizują jednak miejskie jednostki.

Po reformie, która wejdzie w życie 1 stycznia, ma się to zmienić. - Rady osiedli będą mogły decydować o remontach szkół i dróg - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, przewodniczący doraźnej komisji ds. reformy osiedlowej rady miasta.

- Prace nad reformą poznańscy radni rozpoczęli w marcu 2009 roku. Zmiany przegłosowano już rok później podczas sesji Rady Miasta. Między czasie przeprowadziliśmy liczne konsultacje z istniejącymi radami - tłumaczy Wiśniewski.

- Z mocy prawa ulega rozwiązaniu skład dotychczasowych rad osiedla i ich zarządów. Do czasu wyboru nowych sprawami osiedla zajmować będzie się Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania. - przekonuje Wiśniewski. I jak dodaje: - Urzędnicy będą dysponować budżetem, który już opracowały i uchwaliły rady. Osiedla, które nie będą się łączyć, działać będą do 19 marca - dodaje.

- Wydział realizować będzie zadania niezbędne, które rady osiedli ustaliły w swoich budżetach. W sumie połączonych zostanie 49 rad. Na terenie 20 osiedli nie będzie żadnych zmian - wyjaśnia Elżbieta Sparażyńska z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych UM.

- Obecnie jesteśmy w trakcie ustalania procedury wyborów osiedlowych. 60 dni przed wyborami, 19 stycznia, powinien być przygotowany szczegółowy kalendarz wyborczy - dodaje.

Zanim odbędą się wybory do nowych rad - które zaplanowano na 20 marca - będą musieli zgłosić się chętni do kandydowania. - Kandydaci do rad osiedli będą mogli zgłaszać się od 18 lutego - mówi Wojciech Wośkowiak, jeden z twórców reformy w radzie miasta.

- Do nowych rad osiedli będą mogły startować osoby, które ukończyły 18. rok życia, są zameldowane na terenie osiedla i zbiorą 15 podpisów - dodaje.

- Po połączeniu z osiedlem Skorupki i Górczynek będziemy mieli czterokrotnie większy budżet. Zamiast dotychczasowych 100 tys. zł dostaniemy ok. 400 tys. zł. Za to będziemy mogli wyremontować więcej chodników, zrobić więcej dla mieszkańców - mówi Bartosz Zawieja z Rady Osiedla Górczyn.

Na lepsze funkcjonowanie miejskich instytucji liczą też radni z innych osiedli. - Chcielibyśmy, by była lepsza współpraca z jednostkami miejskimi. Mamy nadzieję, że urzędy będą zwracać uwagę na stanowisko mieszkańców - uważa Andrzej Rataj, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Rybaki-Piaski.

- Wielokrotnie nie byliśmy informowani o inwestycjach. Prace remontowe podejmowano, a my nic o tym nie wiedzieliśmy. Chcemy, żeby było brane pod uwagę nasze zdanie. Jako mieszkańcy oczekujemy, że gdy nowe Osiedle Stare Miasto będzie większe, to będziemy mieć więcej do powiedzenia i będzie ono bardziej zauważalne - dodaje.

Dzięki reformie rady osiedli otrzymają też wsparcie administracyjne z urzędu miasta. Oddelegowany pracownik będzie wspomagał rady w ich pracach. Lokalne samorządy będą mogły też składać skargi i odwołania na ręce Rady Miasta i właściwych komisji merytorycznych, co sprawi, że samorządy mają być traktowane poważniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Wchodzi wielka reforma rad osiedli - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski