Poznań: Pierwsza taka inwestycja ekologiczna. Ze starych...

  Poznań: Pierwsza taka inwestycja ekologiczna. Ze starych mebli polecą wióry

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Spalarnia odpadów to nie jedyna inwestycja ekologiczna zaplanowana w Poznaniu na najbliższe lata. Kosztem około 10 milionów złotych zbudowana zostanie również hala i instalacja demontażu odpadów wielkogabarytowych i problemowych. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.
  - Mamy już wydaną decyzję środowiskową oraz lokalizacyjna na budowę takiej instalacji - mówi Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Na przełomie pierwszego i drugim kwartale ogłosimy przetarg na tę inwestycję. Rocznie ta instalacja ma przerabiać 10.000 ton odpadów wielkogabarytowych. Zostanie zbudowana na terenie miejskiego wysypiska.

  Do hali demontażu trafiać będą miedzy innymi meble i stara stolarka okienna. Do ich przerobu wystarczy specjalistyczna rębarka (już została zakupiona). Wielka maszyna przerobi wszystko na wióry, które trafią do spalarni.

  Odpady problemowe, czyli sprzęt rtv i agd, będzie w hali rozbierany na czynniki pierwsze, odzyskiwane będą rozmaite metale, surowce wtórne. Z takich urządzeń jak na przykład lodówki odzyskiwany będzie freon.

  - Poszczególne frakcje, substancje niebezpieczne będą magazynowane w specjalnych zbiornikach - tłumaczy Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Później trafia do firm specjalizujących się w utylizacji niebezpiecznych substancji. Nasza instalacja spełniać będzie wszelkie normy ochrony środowiska.

  Do nowego obiektu trafiać będą odpady nie tylko z Poznania. Wiele okolicznych gmin zainteresowana jest współpracą w tej dziedzinie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo