Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracowałeś za granicą – gdzie dostaniesz emeryturę?

Milena Kochanowska
Pracowałeś za granicą – gdzie dostaniesz emeryturę? Na pytania odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Pracowałeś za granicą – gdzie dostaniesz emeryturę? Na pytania odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu Archiwum
Pracowałeś za granicą – gdzie dostaniesz emeryturę? Na pytania odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Wraz z mężem pracowaliśmy w Polsce, Belgii i Francji. Czy w każdym z tych państw musimy składać osobne wnioski o emeryturę, czy wystarczy złożyć wniosek w Polsce ?
– Wniosek o emeryturę można zgłosić za pośrednictwem polskiej instytucji ubezpieczeniowej zgodnie z procedurami unijnymi. Skompletowany wniosek zostanie następnie przesłany do właściwych instytucji ubezpieczeniowych.

Czy to prawda, że w celu podjęcia przyznanej mi w tym roku emerytury, ustalonej wyłącznie z polskich okresów, będę musiała rozwiązać stosunek pracy zawarty kilka lat wcześniej w Anglii?
– Konieczność rozwiązania stosunku pracy, zgodnie z zasadą równego traktowania, dotyczy także zatrudnionych w państwach członkowskich UE/EFTA oraz w państwach, z którymi wiążą Polskę dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym. Wyjątek stanowi Australia.


Czy do wniosku o rentę lub emeryturę trzeba dołączyć tłumaczenia zagranicznych dokumentów?

– Nie. Dokumenty innego państwa członkowskiego lub państwa umownego nie mogą być odrzucone wyłącznie dlatego, że nie zostały sporządzone w języku urzędowym tego państwa. W przypadku wątpliwości co do autentyczności dokumentów, ZUS może zwrócić się do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o ich weryfikację.

Obecnie mieszkam w Szwecji, ale często przyjeżdżam do Polski. W jaki sposób może być mi przekazywana emerytura, do której nabędę prawo pod koniec roku?
– Świadczenie emerytalno-rentowe może być wypłacane w Polsce na rachunek płatniczy emeryta lub rencisty albo do rąk osoby upoważnionej lub też w państwie zamieszkania w formie transferu na zagraniczny rachunek bankowy świadczeniobiorcy.


Czy renta rodzinna, którą obecnie pobiera córka w Polsce będzie jej nadal wypłacana, gdy podejmie naukę na uczelni w Berlinie?

– Tak, jeśli nadal będzie spełniać warunki przewidziane w ustawie do wypłaty tego rodzaju świadczenia. Konieczne będzie przedłożenie zaświadczenia z uczelni zagranicznej, potwierdzającej fakt kontynuowania nauki i wskazanie formy przekazu renty rodzinnej.

Jaki formularz należy wypełnić ubiegając się o świadczenie z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą?

– W przypadku państw członkowskich UE, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii należy dodatkowo wypełnić formularz unijny E-207 PL i czytelnie go podpisać. Natomiast jeśli staramy się o świadczenie z USA, Kanady, Korei Południowej, Australii lub Ukrainy, musimy wypełnić przewidziane do tego druki dostępne w placówkach ZUS-u lub na stronie internetowej.

Czy brak jakichkolwiek dokumentów od pracodawcy zagranicznego, u którego pracowałem legalnie stanowi przeszkodę w staraniach o świadczenie emerytalno-rentowe?
– Nie. informacje dotyczące ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia za granicą są zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczeniowym w danym państwie. Jeżeli nie dysponuje się dokumentami dotyczącymi zatrudnienia lub numerem tego ubezpieczenia, w przypadku ubiegania się o świadczenie możliwe będzie odszukanie tych danych. Ważne jest, aby dostarczyć instytucji ubezpieczeniowej, w której będzie składany wniosek informacje o pracodawcy oraz o okresie pracy.

Jestem rencistą, który zamierza podjąć zatrudnienie w Holandii. O czym muszę informować ZUS?

– Należy powiadamiać ZUS o każdej okoliczności, która ma wpływ na uprawnienia do świadczenia lub jego wypłatę. W szczególności o zmianie: danych personalnych i adresowych, państwa zamieszkania, numeru rachunku bankowego, a także o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i osiąganiu przychodu.


W jaki sposób mogę złożyć odwołanie od decyzji ZUS-u, jeśli mieszkam w Grecji?

– Osoby mieszkające za granicą w państwie członkowskim, mogą złożyć odwołanie do sądu od decyzji ZUS za pośrednictwem zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej państwa zamieszkania, która przekaże to odwołanie do właściwej jednostki ZUS-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski