Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Targów Poznańskich? Tysiące eksponatów w archiwach

Mateusz Szymandera
Na historycznych zdjęciach można zobaczyć jak wyglądały nieistniejące już dziś pawilony, m.in. pawilon 17 poświęcony ZSRR
Na historycznych zdjęciach można zobaczyć jak wyglądały nieistniejące już dziś pawilony, m.in. pawilon 17 poświęcony ZSRR archiwum MTP
Już od początku istnienia MTP na terenie targów prezentowano nowości z Polski oraz całego świata. Dlatego też znajdujące się w archiwum targów fotografie są między innymi przeglądem rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu.

Wśród materiałów zgromadzonych w archiwach MTP jest około 65 tys. zdjęć, 40 tys. negatywów, są też plakaty i katalogi z każdej imprezy, sprawozdania roczne i nakręcone na targach firmy.

Te pokazują nie tylko targi, ale także Poznań.
- Po sfilmowaniu wystawy jeden z reżyserów wybrał się na spacer po mieście, który zarejestrował. Na filmie widać jak wówczas wyglądało - mówi Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.

Kolekcja zasobów dotyczących targów organizowanych w Poznaniu zawiera także zdjęcia lotnicze oraz fotografie terenów wokół targów. Widać na nich doskonale jak na przestrzeni lat rozwijało się miasto.

- MTP odegrały bardzo ważną rolę w historii Poznania. Były dla miasta oknem na świat - zaznacza Tomasz Mikszo.

W targowych archiwach znajdują się wszystkie sprawozdania roczne ze szczegółowymi informacjami o powierzchni poszczególnych wystaw, liczbie wystawców oraz zwiedzających.

Bardzo ciekawym materiałem jest pięciotomowy zbiór opisujący zorganizowaną w 1929 roku PeWuKę. Został on przygotowany przez ówczesnego dyrektora MTP Stanisława Wachowiaka. Opisuje on przygotowania do wystawy, podaje dokładne statystyki.

- To genialny zbiór informacji o tej wystawie - zaznacza archiwista MTP.

Porządkowanie materiałów znajdujących się w targowym archiwum skłania Tomasza Mikszo do rozpoczęcia prac nad muzeum Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Nie wyklucza on, że takie muzeum mogłoby powstać w ciągu dwóch lat.

Archiwum MTP
Praca archiwisty MTP polega przede wszystkim na uporządkowaniu zdjęć, ich digitalizacji oraz opisaniu.
Najtrudniejsze jest ustalenie daty wykonania zdjęcia. - Czasami decydują szczegóły takie, jak konstrukcja dachu albo nazwa wystawcy. Można wtedy sprawdzić na planach i w sprawozdaniach, w którym roku na MTP przyjechał jakiś wystawca - przyznaje Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.
Obecnie wykonywane zdjęcia trzeba jedynie opisać. Praca archiwisty w tym wypadku polega tylko na wpisaniu nazwisk członków delegacji.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski