Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PEKA zaczyna działać! Co trzeba o niej wiedzieć? [SPRAWDŹ]

Marcin Idczak
Cennik przejazdów na karcie PEKA
Cennik przejazdów na karcie PEKA
Rozpoczęła się rewolucja w płaceniu za komunikację miejską w Poznaniu. Od wtorku obowiązuje system PEKA.

UWAGA!

Jak informują przedstawiciele MPK:
"W ostatniej chwili nasz wykonawca - firma BULL Polska - wykrył niestety błąd w oprogramowaniu części kasowników. Jest to spowodowane wadliwym podzespołem dostarczanym przez poddostawcę. Trwają intensywne prace nad wymianą tych części i zaktualizowaniem oprogramowania kasowników. Takie sytuacje, jak przewidywaliśmy wcześniej, korzystając z doświadczeń innych miast w świecie, mogą się zdarzać, gdyż skala projektu jest ogromna i nie ma możliwości innego jego przetestowania jak tylko na żywym organizmie. Stąd jeśli od 1 lipca część kasowników będzie niesprawna, prosimy o skorzystanie z innych kasowników w pojeździe."

***

Choć przygotowywany od dawna, wciąż budzi emocje i wiele pytań wśród pasażerów. W poniedziałek w redakcji „Głosu Wielkopolskiego” odpowiadali na nie Małgorzata Ratajczak i Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego. Najwięcej pytań dotyczyło...

... płatności za przejazdy za pomocą tPortmonetki
To specjalne konto powiązane z kartą PEKA, na którym gromadzone są środki na płacenie za przejazdy przystankowe.

– Do tej pory bilety były w większości czasowe, czyli trzeba było zapłacić za to, jak długo przebywało się w pojeździe, a nie jaką trasę on pokonał. Teraz opłata będzie pobierana za ilość przebytych przystanków – tłumaczył podczas dyżuru Bartosz Trzebiatowski.

Osoby, które nie mają biletów sieciowych, po wejściu do pojazdu będą musiały przyłożyć kartę do czytnika znajdującego się przy wejściu. Będzie to oznaczało to samo, co obecnie skasowanie biletu. Przy wyjściu trzeba będzie jeszcze raz zbliżyć PEKĘ do urządzenia. Wówczas system przestanie naliczać opłaty za przejazd. Jeśli się tego nie zrobi, to zapłaci się jak za dojazd do pętli.

– Możliwe są także trzy przesiadki pod warunkiem, że czas pomiędzy wyjściem z jednego z pojazdów a wejściem do kolejnego nie będzie dłuższy niż 20 minut – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski.

W nowym środku lokomocji system będzie naliczał opłaty jak za kontynuowanie podróży, a im dalej pojedziemy, tym będzie taniej. Pokonanie pierwszego przystanku to koszt 60 groszy, dwóch kolejnych – po 50 groszy. Po przejechaniu dziewiątego za każdy kolejny trzeba zapłacić po 8 groszy.

– Na stronie www.peka.poznan.pl jest kalkulator kosztów podróży – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski. Dzięki niemu można sprawdzić, jaki będzie koszt przejazdu na danej trasie.
– Dodatkowo za pomocą tPortmonetki będzie można płacić za przejazdy osób towarzyszących – dodaje Małgorzata Ratajczak.
Najwięcej pytań dotyczących tego zagadnienia miały osoby w wieku 70 lat i więcej, które po Poznaniu chcą poruszać się z wnukami. Choć seniorzy w tym wieku są zwolnieni z płacenia za przejazdy, to jednak okazuje się, że i tak wrobiły sobie kartę PEKA ze względu na wnuki.

Wystarczy, że doładują swoją PEKĘ (tPortmonetkę) i po wejściu do pojazdu wybiorą na ekranie czytnika opcję „+N” (w przypadku przejazdów normalnych) lub ,,+U” (ulgowych) i następnie przyłożą kartę do czytnika. W ten sposób zapłacą za przejazd osoby towarzyszącej. Podobnie będzie wyglądało płacenie za przejazdy innych osób towarzyszących. Maksymalnie będzie można zabrać ze sobą ich aż trzydzieści.

Minimalna kwota doładowania t Portmonetki to złotówka, a maksymalna 300 złotych. Doładować PEKĘ można w punktach ZTM lub przez internet. Ważne, aby po doładowaniu on-line pamiętać o aktywowaniu karty w punkcie ZTM lub czytniku w pojeździe (aby to zrobić trzeba wcisnąć przycisk transfer e-biletu i włożyć kartę do kieszonki).

Jak udokumentować prawo do ulgi
Wiele pytań dotyczyło ulg za bilety i tego, jak będzie trzeba udokumentować prawo do nich.

– Osoby, które składają wniosek o wydanie karty PEKA, przy jej odbiorze muszą przynieść do punkty ZTM dokumenty, którymi do tej pory posługiwały się podczas kontroli biletów – mówi Małgorzata Ratajczak. – Wówczas ich prawo do tańszych przejazdów zostanie zapisane na karcie.

W przypadku gdy będzie się opłacało dzieciom lub wnukom przejazd za pomocą tPortmonetki lub PEKI na okaziciela, trzeba będzie podczas kontroli okazać dokument uprawniający do ulg. Nic nie zmieni się w przypadku niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Będą jeździć na zasadach, które obowiązywały do poniedziałku.

Co zrobić ze starymi biletami?
Wielu pasażerów wciąż ma w domach stare bilety papierowe. Czy można je wymienić? Oddać do ZTM i dostać pieniądze? – Można je za dopłatą wymienić w punktach ZTM – mówi Bartosz Trzebiatowski. Lepiej jednak, z powodu ogromnych kolejek, które się tworzą w punktach zarządu, z tym poczekać .

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski