Wielkopolska: Będą zwalniać urzędników

  Wielkopolska: Będą zwalniać urzędników

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Zwolnienia obejmą m.in. pracowników ZUS (na zdjęciu inspektorat przy ulicy Fabrycznej)

  Zwolnienia obejmą m.in. pracowników ZUS (na zdjęciu inspektorat przy ulicy Fabrycznej) ©Janusz Romaniszyn

  Nawet 30 tys. osób może stracić w przyszłym roku pracę na mocy ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowej administracji. W Wielkopolsce może to dotyczyć 3 tys. urzędników.
  Zwolnienia obejmą m.in. pracowników ZUS (na zdjęciu inspektorat przy ulicy Fabrycznej)

  Zwolnienia obejmą m.in. pracowników ZUS (na zdjęciu inspektorat przy ulicy Fabrycznej) ©Janusz Romaniszyn

  O planach redukcji zatrudnienia w urzędach państwowych było głośno już latem ubiegłego roku. Powstał nawet projekt ustawy, ale spotkał się on z falą krytyki (zgłoszono do niego około 600 uwag i poprawek). Pomysł powrócił latem tego roku. Ostatecznie ustawa została przyjęta po poprawkach Senatu w ubiegły czwartek.

  Racjonalizacja zatrudnienia zakłada redukcję etatów o 10 procent w stosunku do stanu kadr na koniec czerwca tego roku.
  Zwolnienia nie obejmą wszystkich pracowników budżetowych. Redukcji nie będzie między innymi wśród nauczycieli, policjantów i urzędników skarbowych. Nie miało być także zwolnień w KRUS oraz ministerstwach gospodarki i sprawiedliwości, w których w tym roku wprowadzono certyfikat zarządzania ISO 9001 : 2009. Taką poprawkę przegłosowano bowiem w Sejmie. Senat jednak ją odrzucił.

  Obecnie nie do końca wiadomo, jaka ostatecznie będzie skala zwolnień. Ustawa daje bowiem możliwość wnioskowania kierownikom o ustanowienie innego poziomu redukcji. Wnioski w tej sprawie muszą uzasadniać szczególny charakter instytucji, a także możliwość zakłócenia efektywności działań przy zwolnieniu 10 procent pracowników. Taki wniosek zamierza przygotować np. Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Do końca lipca premier może wskazanym jednostkom wyznaczyć inny (niższy) wskaźnik zwolnień.

  Większość zainteresowanych instytucji nie ma jeszcze żadnych planów dotyczących zwolnień pracowników.

  - Ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta i tym samym jej treść nie jest opublikowana. Zgodnie z zapowiedziami ma ona wejść w życie 1 lutego 2011 r. - mówi Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik NFZ w Poznaniu. - Dopiero wówczas Fundusz będzie podejmować działania.

  W podobnym tonie wypowiadają się inni. - Na razie z tym, nie można jeszcze mówić o szczegółach redukcji w oddziale - mówi Hanna Wanat, rzecznik prasowy II Oddziału ZUS w Poznaniu.

  - Możemy jednak zapewnić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych dołoży wszelkich starań, aby ewentualna redukcja zatrudnienia, nie wpłynęła ujemnie na obsługę klientów.

  Gdzie będą zwalniać pracowników?

  W związku z ustawą o racjonalizacji zatrudnienia w instytucjach państwowych zwolnienia obejmą pracowników następujących instytucji:
  Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Agencji Mienia Wojskowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rezerw Materiałowych, Agencji Rynku Rolnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej oraz państwowych jednostek budżetowych.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deficyt i urzędnicy!

  JSKN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  A ja uważam że wysokośc wynagrodzeń i liczebność urzędników ( od prezydenta do nocnego stróża w gminie ) powinny być konstytucyjnie powiązanie z deficytem budżetowym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już się cieszę ...

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

  ... że będę dłużej stal w kolejkach w Urzędzie Skarbowym. Panie Jacku Vincencie R.! Niech pan nie idzie tą drogą !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  „Sprawdź, ile zabierze ci rząd”

  podaj dalej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  wpisz do wyszukiwarki i miłej lektury "Rząd złupi nas podwójnie. Nowe pomysły, niższe emerytury”

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo