Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz elementarz: MEN opublikował 2. część darmowego podręcznika

Anna Jarmuż
Nasz elementarz: MEN opublikował 2. część darmowego podręcznika
Nasz elementarz: MEN opublikował 2. część darmowego podręcznika archiwum
Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów wciąż budzi wiele emocji, mimo że opublikowano już jego drugą część. Szkoły nie są przekonane do zmian, ponieważ elementarz powstawał w ogromnym pośpiechu. Nie został tez wcześniej przetestowany na żadnej grupie uczniów. Dlatego, dyrektorzy i nauczyciele chcieli mieć możliwość korzystania równolegle z drugiego podręcznika. Okazuje się jednak, że mimo wcześniejszych zapewnień nie mają takiej możliwości.

- Wiemy, że musimy korzystać z rządowego elementarza. Chcieliśmy jednak mieć do swojej dyspozycji także inny podręcznik - tłumaczy Anna Mrówczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu. - Jesteśmy po rozmowach z wydawnictwami. Okazuje się, że żaden inny podręcznik nie został dotąd dopuszczony do użytkowania przez MEN.

Wcześniej, na konferencji zorganizowanej przez MEN, nauczyciele słyszeli, że będą mogli używać równolegle innych podręczników. Póki co, dobrać mogą jedynie zeszyty ćwiczeń.

- Wydawnictwa nie wiedzą, czy otrzymają numer dopuszczenia we wrześniu czy ministerstwo nie zezwoli na inne podręczniki w ogóle. Nauczyciele też tego nie wiedzą. A przecież musimy zaplanować jakoś program lekcji - mówi Anna Mrówczyńska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało dotąd dwie części darmowego podręcznika - "Jesień" i "Zima". Z nowego elementarza dzieci zaczną korzystać już we wrześniu. Wśród opinii, które krążyły po pojawieniu się pierwszej części podręcznika pojawiały się zarzuty, że promuje on "miastocentryzm" (na zdjęciach można zobaczyć przede wszystkim scenerię dużych miast). Zwracano też uwagę, że pewne treści zostały spłycone, a nadmiar ilustracji może wprowadzić w głowie dziecka chaos. Druga część podoba się rodzicom i nauczycielom o wiele bardziej. Choć, ma ona również wady.

- Ta część jest ciekawsza - stwierdza Mirosława Skiba, mama 7-letniego Wiktora. - Zadania na pewno będą dla dzieci interesujące, zwłaszcza te dotyczące eksperymentów.

Zdaniem rodziców w części "Zima", choć zadań matematycznych jest więcej, nadal są one na dość niskim poziomie. Mało tam też tekstów, przeznaczonych do czytania.

- W drugiej części książki pierwszoklasiści uczą się liczyć do 12. Jest lepiej niż w pierwszej części, w której poznały tylko kilka pierwszych cyfr. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dzieci już w przedszkolu uczą się liczyć do 10 - tłumaczy Mirosława Skiba. - Jako rodzic wolałabym też, aby w książce było więcej czytanek i wierszyków. Można by je wprowadzić kosztem obrazków, których jest z kolei bardzo dużo.
Zaletą nowego podręcznika na pewno jest to, że działa na wyobraźnię ucznia i jest atrakcyjny graficznie.

- Zadania zachęcają do zajęć praktycznych, do pracy poza ławką szkolną - mówi Jagoda Dłużewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach. - Na uwagę zasługują też ciekawe przykłady prac plastycznych i sposób konstruowania poleceń. Czcionki mają odpowiednią wielkość. Podręcznik nie jest przeładowany treścią. Ma też atrakcyjną grafikę i stonowane kolory.

Nowy podręcznik można obejrzeć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Nasz Elementarz - POBIERZ TUTAJ

Po co nowy podręcznik?

Darmowy elementarz ma odciążyć finansowo rodziców.
Zgodnie z założeniem MEN od września wszystkie dzieci w pierwszej klasie będą korzystać tylko z jednego podręcznika. Książki te dostaną zupełnie za darmo. Podręcznik zostanie im wypożyczony na rok. Później pierwszoklasiści odstąpią książki młodszym kolegom. W ten sposób ministerstwo chce odciążyć finansowo rodziców. W kolejnych latach projekt zostanie rozszerzony. Z darmowego podręcznika korzystać mają docelowo dzieci z klas 1-3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski