Poznań: Prezydent zaprosił ludzi kultury na Wigilię

  Poznań: Prezydent zaprosił ludzi kultury na Wigilię

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W tym roku życzenia władzy i artystów mogły być rozbieżne

  W tym roku życzenia władzy i artystów mogły być rozbieżne ©Janusz Romaniszyn

  Kolędy i opłatek przy wigilijnym stole stwarzają zwykle dobrą okazję, by scementować nawet mocno skłóconą rodzinę. Z takiego założenia wyszedł prezydent Ryszard Grobelny, zapraszając w poniedziałkowy wieczór ludzi kultury na Wigilię Artystyczną.
  W tym roku życzenia władzy i artystów mogły być rozbieżne

  W tym roku życzenia władzy i artystów mogły być rozbieżne ©Janusz Romaniszyn

  - Będzie czy nie? - takie pytanie krążyło w kuluarach i dotyczyło oczywiście Ewy Wójciak, największej antagonistki Sławomira Hinca, odpowiedzialnego za kulturę zastępcy prezydenta. Szefowa Teatru Ósmego Dnia nie pojawiła się w siedzibie Urzędu Miasta, podobnie jak inni inicjatorzy niedawnego listu nawołującego do dymisji Hinca. Przybyli natomiast licznie sygnatariusze sztabu antykryzysowego na rzecz poznańskiej kultury, m.in. Adam Ziajski z Teatru Strefa Ciszy.

  W Sali Białej obecny był również Sławomir Hinc, ale przemówienie wziął na siebie prezydent Grobelny, który nie unikał w nim czytelnych aluzji do kryzysu i porażki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

  - Chcieliśmy, żeby mijający rok dał poznańskiej kulturze impuls i pobudził nas do kulturalnej burzy. Wydaje się, że nastąpiła ona dopiero teraz - w dyskusji i poszukiwaniach nowych rozwiązań. To daje nadzieję - optymistycznie ocenił prezydent i nawiązując do cytowanego wcześniej poematu ks. Jana Twardowskiego, nawoływał nie tylko do nadziei, ale i miłości - rozumianej jako wspólnoty, "którą możemy razem stworzyć". Za chwilę jednak wyznał proroczo, że w nowym roku "będą napięcia", których "nie powinniśmy unikać, bo może zrodzić się z nich coś zupełnie nowego".

  Nijak nie dało się z tego odczytać ani przyszłości Sławomira Hinca, ani też stosunku władz do innych żądań artystów. Ale gdy zebrani przeszli do sąsiedniej Sali Błękitnej, każdy mógł winszować innym i sobie niemal wszystkiego.

  - Czego sobie bym życzył w 2011 roku? Dokładnie tego, czego życzyłem artystom w swoim przemówieniu - odpowiedział nam prezydent. Rozważnego podejmowania decyzji - tego z kolei życzył sobie Sławomir Hinc. Sztabowicze - Kongresu Kultury Poznańskiej. Animator życia filmowego Robert Dorna czeka na reaktywację (i to na większą niż zakładano skalę!) kultowego kina Malta, a szef Centrum Sztuki Dziecka Jerzy Moszkowicz przywrócenia do przyszłorocznego budżetu miasta środków na salę teatralną dla "Łejerów".

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rada miasta

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Takich parweniuszy w radzie naszego miasta jest więcej.Przykładem jest niejaki Krzysztof Skrzypinski, nie czytaj Skrzypiński ,bo się bamber ze Śremu obraża. Wszędzie się wpycha (rady nadzorcze)...rozwiń całość

  Takich parweniuszy w radzie naszego miasta jest więcej.Przykładem jest niejaki Krzysztof Skrzypinski, nie czytaj Skrzypiński ,bo się bamber ze Śremu obraża. Wszędzie się wpycha (rady nadzorcze) ,załatwili mu kolesie dobrą fuchę w upadającym Cegielskim i tylko "siano" ma w głowie. Dla mieszkańców jest niedostępny , a zgrywa wielkiego poznaniaka. Karierowicze do domu - na wioche !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za bełkot

  sex to zdrowie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  grobelny to karierowicz wybrany przez 15% motłochu a hinc parweniusz z kużmina który nie ma w sobie krzty energii i honoru bo po skandalu z teatrem 8 dnia powinien podać się do dymisji i...rozwiń całość

  grobelny to karierowicz wybrany przez 15% motłochu a hinc parweniusz z kużmina który nie ma w sobie krzty energii i honoru bo po skandalu z teatrem 8 dnia powinien podać się do dymisji i wyprowadzić z poznaniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błazny polityczne

  re (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

  nasze miasto gnije coraz mocniej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze powiedziane panie Widukind

  Przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

  Swoją drogą piosenka "Artyści" jest nadal wyjątkowo prawdziwa. Jak widzę tą ekipę zbiera mi się na wymioty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  k

  n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  wreszcie jakiś sensowny komentarz!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Poznaniu

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  nie ma żadnej kultury a więc Rychu Z Hincem nie mieli kogo zaprosić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo