Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Nie ma szans na rezonans! Skończyły się pieniądze NFZ

Krystian Lurka
Urządzenia do rezonansu większość czasu są nieużywane, bo - jak mówi Zbigniew Szymanowski - szpitale nie mają tylu pieniędzy, aby personel medyczny mógł leczyć częściej pacjentów
Urządzenia do rezonansu większość czasu są nieużywane, bo - jak mówi Zbigniew Szymanowski - szpitale nie mają tylu pieniędzy, aby personel medyczny mógł leczyć częściej pacjentów Waldemar Wylegalski
Wielkopolanie, którzy mają kłopoty z układem nerwowym, stawami, sercem lub prostatą są w potrzasku. Powinni jak najszybciej poddać się badaniu rezonansem magnetycznym, jednak nie mogą tego zrobić. Powód jest prosty. Nigdzie w regionie nie mają szans na szybką pomoc, bo skończyły się pieniądze.

Mimo że jest dopiero czerwiec, kontrakty szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia już okazały się niewystarczające. Pieniądze przeznaczone na cały 2014 rok się wyczerpały. Nigdzie, w Wielkopolsce, gdzie powinno się wykonać badanie tą metodą, nie pomogą pacjentowi w najbliższych miesiącach!

W Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu nie ma już terminów na ten roku. Podobnie jest w klinice "Diagnostic-med" przy ul. Grunwaldzkiej i Szpitalu MSW przy ul. Dojazd. Tragicznie jest również poza stolicą Wielkopolski. W Szpitalu Specjalistycznym im. Staszica w Pile, pacjent musi czekać do kwietnia 2015 roku. Wielkopolskie Centrum Medyczne "Euromedic" w Kaliszu proponuje marzec przyszłego roku. Najlepsza sytuacja jest w pracowni diagnostycznej "Enel-med" w Koninie. Tam rezonans będzie wykonany "już" na początku marca 2015 r.

Jedynym ratunkiem dla pacjenta jest badanie za ponad 700 złotych w prywatnej klinice. Wtedy zbadać się można już następnego dnia.

Władze publicznych szpitali znają problem, są jednak bezradne. O sytuacji wiedzą również przedstawiciele wielkopolskiego oddziału NFZ-u, a nawet Ministerstwa Zdrowia. Mimo to nikt nie jest w stanie przerwać impasu.

- Na 2014 rok zakontraktowaliśmy wykonywanie rezonansu magnetycznego aż na 26 milionów złotych - wyjaśnia Magdalena Rozumek-Wenc z wielkopolskiego oddziału NFZ-u. Dodaje również, że to, aby pieniędzy na badania wystarczyło na cały roku, leży w gestii władz placówek.

Piłeczkę odbija Zbigniew Szymanowski, zastępca dyrektora Szpitala MSW, a zamieszanie wokół braku pieniędzy, komentuje wprost: - Z pustego to i Salomon nie naleje.

Jak przyznaje, pieniędzy na leczenie jest za mało. Maszyna do rezonansu mogłaby pracować zdecydowanie więcej, ale nie ma kto tego sfinansować. A szpital nie może sobie pozwolić na wykonywanie większej liczby badań. - Nie możemy przekroczyć kontraktu podpisanego z NFZ-em - tłumaczy Zbigniew Szymanowski i dodaje: - Wtedy musielibyśmy płacić za to z własnej kieszeni, a to oznaczałoby bankructwo już po kilku miesiącach.

Jedynym rozwiązaniem byłoby przyznanie więcej pieniędzy na wszystkie placówki, które wykonują rezonans.
Na pytanie czy tak się stanie, Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, odpowiada: - Rozważymy możliwość zwiększenia środków finansowych w drugim półroczu bieżącego roku.

Dlaczego rezonans magnetyczny jest ważny?

Z prof. dr. hab. Markiem Sąsiadkiem, prezesem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, o badaniu rezonansem magnetycznym, rozmawia Krystian Lurka.

W jakich schorzeniach badanie rezonansem magnetycznym sprawdza się najbardziej i do czego jest wykorzystywane?
Najwięcej badań dotyczy ośrodkowego układu nerwowego, jak mózg, kręgosłup, kanał kręgowy. Na drugim miejscu mamy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, znakomicie obrazowane są zwłaszcza stawy. W dalszej kolejności są badania miednicy oraz jamy brzusznej. Dynamicznie rozwija się też rezonans magnetyczny serca, zwłaszcza dla oceny mięśnia sercowego i jego funkcji. A ponadto badanie prostaty u mężczyzn oraz badanie piersi u kobiet...

Jakie korzyści daje ta metoda?
Jeśli chodzi o ocenę wspomnianych narządów - serca, mózgu, kręgosłupa, kanału kręgowego, stawów, miednicy małej, prostaty, piersi - rezonans jest najdokładniejszą z metod obrazowych. A poza tym, jest metodą bardzo czułą, bo pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany chorobowe. Tego nie widać w innych badaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Nie ma szans na rezonans! Skończyły się pieniądze NFZ - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski