Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Blok na os. Zwycięstwa bez balkonów na całe lato! [ZDJĘCIA]

Mateusz Szymandera
Poznań: Blok na os. Zwycięstwa bez balkonów na całe lato
Poznań: Blok na os. Zwycięstwa bez balkonów na całe lato Waldemar Wylegalski
Miały być wyremontowane, zostały zamknięte. I tak, bez dostępu do balkonów, najbliższe lato spędzą mieszkańcy bloku na osiedlu Zwycięstwa 20.

Ze względu na zły stan techniczny 32 balkonów, spółdzielnia podjęła decyzję o ich remoncie. Okazało się jednak, że to nie wystarczy. Trzeba wybudować nowe balkony, jednak na przeszkodzie stoi... polskie prawo.

Spółdzielnia chciała remontu
Remont balkonów w dwóch pionach bloku na osiedlu Zwycięstwa 20 rozpoczął się na początku maja. Zakładał on wymianę balustrad, wykonanie izolacji oraz położenie płytek. Firma, która wygrała przetarg na jego wykonanie przystąpiła do prac, które po dwóch dniach nagle przerwała.

Budowlańcy zdążyli rozstawić rusztowanie, skuć posadzkę betonową, zdjąć płytki oraz balustrady. - Kiedy rozpoczęli pracę na parterze i zaczęli skuwać płytę, ta przeleciała im przez zbrojenie - relacjonuje nam wydarzenie jeden z zaniepokojonych mieszkańców.

Okazało się, że stan techniczny zbrojenia płyty balkonowej i beton są w gorszym stanie niż się spodziewano. - Nie było tego widać wcześniej, dlatego że płyty stropowe były przykryte betonem i płytkami - przyznaje Jolanta Jazic, kierownik os. Zwycięstwa.

Spółdzielnia zleciła ekspertyzę, która potwierdziła przypuszczenia budowlańców. Dalsze wykorzystanie płyt balkonowych będzie niemożliwe.

- Ekspertyzę powinni zrobić zanim rozpoczęli prace remontowe, a zabierają się za nią dopiero po tym, jak zablokowali nam balkony. To wolna amerykanka - oburza się czytelnik.

Problemem jest rozporządzenie ministra
Drzwi balkonowe do połowy osłonięto płytami wiórowymi, aby mieszkańcy nie mogli wejść na swoje balkony bez balustrad. Spółdzielnia zamierza wystąpić do Urzędu Miasta Poznania z wnioskiem o wyrażenie zgody na przebudowę balkonów.

- Tutaj napotkaliśmy kolejny problem, którym jest polskie prawo. Mówi ono, że powyżej 25 metrów nie można budować balkonów zewnętrznych, czyli takich, jakie znajdują się w tym bloku - tłumaczy Marek Gąsiorowski, zastępca kierownika osiedla. Obecnie spółdzielnia czeka na projekt nowych balkonów. Po jego otrzymaniu złoży pismo do ministra infrastruktury z prośbą o odstępstwo od tego rozporządzenia.
- W przypadku istniejących obiektów zdarzały się przypadki, że minister zgadzał się na odstępstwa od przepisów - zaznacza Marek Gąsiorowski i dodaje, że w tej chwili najprościej byłoby obciąć balkony.

- Zrobimy jednak wszystko, by nasi mieszkańcy byli usatysfakcjonowani - dodaje.

Kierownictwo osiedla konsultowało się także w tej kwestii z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Miasta Poznania.

A mieszkańcy poczekają
Zakończenie remontu było planowane na koniec września. Już teraz wiadomo, że do tego czasu mieszkańcy na pewno nie będą mogli korzystać z balkonów. Być może remont rozpocznie się jesienią, ale realne jest jego zakończenie wiosną przyszłego roku. Oczywiście, jeśli minister wyda zgodę na budowę nowych balkonów.

W tej chwili bez dostępu do balkonów są 32 mieszkania w bloku. Prace zakładały remont wszystkich 143 balkonów w budynku. Spółdzielnia chciała przeznaczyć na ten cel blisko 700 tysięcy złotych.

- Niezależnie od decyzji ministra będzie trzeba wykonać kosztowny remont. Nie wiemy, czy zagospodarowanie przez nas pieniądze wystarczą - martwi się Jolanta Jazic.

Zdaniem mieszkańców brak balkonu obniża wartość mieszkania. W tej chwili jednak spółdzielnia nie przewiduje obniżenia czynszu, mimo niekomfortowych warunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski