Spalarnia w 2015 roku. Miasto daje w posagu grunt

  Spalarnia w 2015 roku. Miasto daje w posagu grunt

  Katarzyna Fertsch, Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ponad miliard złotych Poznań wyda na cały projekt zagospodarowania odpadów. W tej puli będą pieniądze na budowę zakładu demontażu wielkogabarytowych śmieci, który powstanie na wysypisku, oraz spalarni śmieci. Ta ma kosztować 748 mln zł (netto) i poznańskie władze chcą, by była gotowa w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy przewidywany jest rozruch przedsiębiorstwa.
  Tak wygląda spalarnia śmieci w Wiedniu. Obiekt mieści się w samym centrum miasta. Jak będzie wyglądała poznańska? Jeszcze nie wiadomo

  Tak wygląda spalarnia śmieci w Wiedniu. Obiekt mieści się w samym centrum miasta. Jak będzie wyglądała poznańska? Jeszcze nie wiadomo ©fot. archiwum

  - Jak przepracuje pół roku, to dopiero dokonam odbioru - zapowiada Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania.

  Taka ostrożność nie powinna nikogo zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę choćby tylko koszty tej potężnej inwestycji na Karolinie.

  Obecnie Poznań walczy o dotację unijną na to przedsięwzięcie. Na 11 miast, które były wpisane na listę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, tylko siedem zdążyło złożyć w wymaganym terminie wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wśród nich był Poznań. Dzięki temu na bank mamy zagwarantowane 352 mln zł. Ale stolica Wielkopolski ma większy apetyt. Zdaniem prezydenta Kruszyńskiego istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do 60 proc. kosztów inwestycji i należy o to zabiegać.

  Na razie jednak wysiłki urzędników koncentrują się na uzupełnianiu złożonego wniosku i rozpatrywaniu uwag ekspertów. Trzeba pamiętać, że złożona dokumentacja o dofinansowanie liczy ponad 3,5 tys. stron. Posiada ona wszystkie niezbędne decyzje - m.in. środowiskową, lokalizacyjną czy studium wykonalności.

  Drobne uchybienia, o jakie nietrudno przy tak olbrzymiej liczbie dokumentów, można szybko usunąć. Problem pojawia się wtedy, gdy zastrzeżenia ekspertów budzą fundamentalne rozwiązania.
  - Proponujemy dwa ciągi technologiczne, a oni uważają, że wystarczy jeden - mówi Kruszyński. I zastrzega: - Nie pójdę na taki numer, żeby zgodzić się na najtańszy projekt. Co będzie, jeżeli jeden z ciągów się zepsuje? Co zrobimy wtedy ze śmieciami?

  Poznaniowi zależy na jak najwcześniejszym rozpoczęciu inwestycji, bo po 2013 r. samorządom grożą kary za składowanie odpadów komunalnych. Mogą one być zawieszone, jeżeli miasto rozpocznie przed tym terminem budowę spalarni.

  - Dlatego będę starał się, jak najwcześniej ogłosić przetarg, który ma wyłonić koncesjonariusza - twierdzi Kruszyński. - Planowane jest to na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku, ale może uda się przyspieszyć ten termin. Trzeba pamiętać, że na wyłonienie prywatnego partnera potrzeba 394 dni. Tak stanowią w tym przypadku procedury.

  A tu czas goni. Dlatego poznański samorząd składając wniosek o dofinansowanie, przygotowywał się jednocześnie do ogłoszenia przetargu, a wcześniej kupił grunt pod przyszłą inwestycję. Miasto bowiem w posagu wniesie w to przedsięwzięcie grunt, kupiony w tym roku za 5 mln zł od Dalkii oraz dofinansowanie unijne.

  Czy i w jakiej wysokości dostaniemy dotację - ostateczna decyzja zapadnie po wyborze koncesjonariusza. To on dołoży z własnej kasy brakujące pieniądze, zbuduje obiekt i będzie nim zarządzał przez czas, który zostanie wyraźnie określony w umowie podpisanej przez wybraną w przetargu firmę oraz miasto.

  Okazuje się, że chętnych na partnerską budowę spalarni śmieci nie brakuje.
  - W ubiegłym tygodniu ministerstwo zorganizowało spotkanie z potencjalnymi inwestorami dla Poznania, Koszalina, Łodzi i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego - mówi Kruszyński, dodając, że zainteresowanie firm było duże.
  Sama budowa ma potrwać około 800 dni.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spalarnia

  Jp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  Spalarnia to urodzone Dziecko przez Wójta Poznańskiego on jako Wójt Gminy Czerwonak nie kiwnął nawet palcem żeby przeszkodzić Poznaniowi w tej inwestycji oszukał mieszkańców po raz kolejny Przed...rozwiń całość

  Spalarnia to urodzone Dziecko przez Wójta Poznańskiego on jako Wójt Gminy Czerwonak nie kiwnął nawet palcem żeby przeszkodzić Poznaniowi w tej inwestycji oszukał mieszkańców po raz kolejny Przed Wyborami obiecał że będzie ponownie GŁOŚNO Protestował przed Urzędem Prezydenta Poznania Grobelnego tak Głośno biedak krzyczy precz ze Spalarnią że go biedaka słychać w Czerwonaku :
  Ja wiem kiedy Wójt bardzo by protestował jak Rada Gminy tak by obniżyła pensje Panu Wójtowi Poznańskiem z 9450 zł na 5000 zł oj był by protest !!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków Balice

  www.burowianka.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

  Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany noclegiem w Krakowie to serdecznie polecam nasz obiekt www.burowianka.pl
  Transfer z , na lotnisko - wliczone w cenę noclegu.
  Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  splarnia jednak jest w Poznaniu

  j23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

  Z tym wójtem Czerwonakla to nie przesadzajmy. Ta spalarnia będzie bliżej os .Warszawskiego w Poznaniu niż os. Leśnego w Koziegłowach (serio proponują zerknąć na takie mapki gdzie można mierzyć...rozwiń całość

  Z tym wójtem Czerwonakla to nie przesadzajmy. Ta spalarnia będzie bliżej os .Warszawskiego w Poznaniu niż os. Leśnego w Koziegłowach (serio proponują zerknąć na takie mapki gdzie można mierzyć odległości np: map24.de). Ja się dziwię ze mieszkańcy Poznańskiego Antoninka, o. Warszawskiego, Zielińca czy Janikowa jeszcze nie protestują. Oni tą spalarnie tak na prawdę (biorąc pod uwagę wiatry w okolicach poznania i ukształtowanie terenu) bardziej odczujązwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spalarnia

  LP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

  No to będzie Spalarnia na Karolinie A Wójt Poznański Gminy Czerwonak nadal siedzi w wygodnym Fotelu z założonymi rękami i odpoczywa i się przygląda A tyle w przed Wyborczym planie ochoczo się...rozwiń całość

  No to będzie Spalarnia na Karolinie A Wójt Poznański Gminy Czerwonak nadal siedzi w wygodnym Fotelu z założonymi rękami i odpoczywa i się przygląda A tyle w przed Wyborczym planie ochoczo się mądrował że będzie protestował przeciw Spalarni po raz kolejny zrobił Wyborców na szaro i naiwni Ludzie mu zawierzyli taki to jest wasz Wójt Czerwonaka po trupach do Władzy czyli do KORYTA !!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo