Poznań: Zlot Gwiazdorów na Starym Rynku. Film

  Poznań: Zlot Gwiazdorów na Starym Rynku. Film

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Zlot Gwiazdorów na Starym Rynku. Film

  ©W. Wylegalski

  Czasem wchodzi przez komin, bywa że wrzuci co nieco do skarpety zawieszonej na kominku. Często Gwiazdor grzecznie puka do drzwi, by czekającym na niego domownikom rozdać świąteczne prezenty. Ale w niedzielę ci prawdziwi... i trochę mniej pojawili się na Starym Rynku, by ubiegać się o jakże szlachetny tytuł Gwiazdora Poznańskiego. A to wszystko pod skrupulatnym okiem dzieci.
  Poznań: Zlot Gwiazdorów na Starym Rynku. Film

  ©W. Wylegalski

  ZOBACZ FILM ZE ZLOTU GWIAZDORÓW

  W "służbowych" strojach Gwiazdorzy stanęli w szranki, bo tylko ci najlepsi będą mogli już za kilka dni dostarczyć maluchom prezenty pod choinkę. Chociaż nie było łatwo, to warto było ukończyć szkolenie na Zlocie Gwiazdorów, bo przecież czerwona szata i czapka zobowiązują. A kogo nie przekonały biała broda, stosowne okulary i donośne: ho, ho, ho!, ten będzie mógł poprosić o wylegitymowanie się odwiedzającego go Gwiazdora, bowiem ci najzdolniejsi otrzymali potwierdzające ich umiejętności certyfikaty i od tej pory mogą mianować się Gwiazdorem Poznańskim.


  Ale w niedzielę Gwiazdorom przybyła spora konkurencja. Wraz z wybiciem godziny 12, ku uciesze zgromadzonych na Starym Rynku dzieci oraz dorosłych na Ratuszu pojawiły się koziołki, które chociaż w zawodach nie startowały, ubrały się w stosowne stroje. Potem zjawił się prawdziwy Mikołaj.

  W ślad za liczącym sobie 387 lat staruszkiem podążał jego kuzyn. Razem wysłuchali marzeń najmłodszych poznaniaków. - Chciałbym dostać 2 kilogramy złotówek - jako pierwszy zażyczył sobie Mikołaj, tyle że 6-letni.

  Odwiedziny Gwiazdora to już tradycja Betlejem Poznańskiego. Ale w innych regionach, jak choćby w Krakowie, czasem wyręcza go aniołek.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo