Betlejemskie Światło Pokoju w Poznaniu

  Betlejemskie Światło Pokoju w Poznaniu

  Janusz Ludwiczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Betlejemskie Światło Pokoju prosto z Groty Narodzenia Jezusa, niesione przez harcerską sztafetę zostało w niedzielę uroczyście przekazane prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu, poznaniakom i gościom.
  Betlejemskie Światło Pokoju jest w Poznaniu

  Betlejemskie Światło Pokoju jest w Poznaniu ©W. Wylegalski

  Najpierw jednak w farze odprawiona została msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców. - Pokój przenoszą ludzie - mówił podczas mszy abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

  Po nabożeństwie w pochodzie z udziałem m.in. Komendy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, Betlejemskie Światło Pokoju w ogromnym drewnianym lampionie zostało przeniesione na Stary Rynek. Następnie przekazano je na ręce prezydenta Poznania.

  Mieszkańcom świąteczne życzenia złożyli też przedstawiciele korpusu konsularnego, służb mundurowych i rektorzy szkół wyższych. Zgromadzonym błogosławieństwa udzielił abp Stanisław Gądecki, a na zakończenie wystąpił Piotr Pawlicki z bydgoskim Chórem Gospel.
  Na Starym Rynku można było zakupić także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na dofinansowanie letniego wypoczynku dla dzieci, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi w Polsce.

  Betlejemskie światełko, którego tegorocznym przesłaniem jest hasło "Nieśmy światło pokoju" to symbol wzajemnego zrozumienia ludzi i wszystkich narodów. Jest też znakiem nadziei na życie pozbawione konfliktów zbrojnych.

  Światełko co roku przywożone jest z Betlejem do katedry w Wiedniu, skąd skauci przekazują je do kolejnych krajów.

  Od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach odbierają polscy harcerze. W sztafecie przez cały kraj przekazywane jest z rąk do rąk i dociera m.in. do kościołów, urzędów, szkół, szpitali i innych instytucji służących mieszkańcom. Polscy harcerze światło pokoju z Betlejem przekazują również naszym wschodnim sąsiadom, rówieśnikom z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo