Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golęcin/Rusałka: Nudyści oraz żużel kością niezgody

Bogna Kisiel
Prezydent Ryszard Grobelny podkreślił, że potrzebny jest kompromis pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami ich realizacji
Prezydent Ryszard Grobelny podkreślił, że potrzebny jest kompromis pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami ich realizacji Maciej Urbanowski
Jaki Golęcin? Jaka Rusałka? Na te pytania odpowiadało w sobotę ponad 70 poznaniaków, którzy wzięli udział w warsztatach. Odbyły się one w ramach konsultacji społecznych, zorganizowanych przez Urząd Miasta. Przypomnijmy, że dyskusję o przyszłości tego terenu wywołał "Głos".

- Ten teren powinien być miejscem rekreacji dla całych rodzin. Nie strefą sportu wyczynowego, ale wypoczynku - mówi Marta Binek.

Dwie plaże, ścieżki rowerowe, trasy biegowe, place zabaw, siłownie zewnętrzne, parkingi dla rowerów, wypożyczalnie sprzętu, miejsca do grillowania - to propozycje, które pojawiły się podczas warsztatów

- Golęcin i Rusałkę należy udostępnić wszystkim. Dlatego o ich przyszłości powinni decydować nie tylko ci, którzy tutaj mieszkają, ale także mieszkańcy innych dzielnic - dodaje Jakub Szymkowiak.

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na grupy wiekowe. Każda z nich określiła swoje potrzeby wobec tego terenu, czego tam nie powinno być, mogła zadać pytania ekspertom, a na koniec przedstawić swoją wizję zagospodarowania Golęcina i Rusałki.

Teren dostępny i bezpłatny, ścieżki rowerowe, dwie plaże nad Rusałką, place zabaw, miejsca do grillowania, ławki, kosze na śmieci, wypożyczalnie sprzętu, siłownie zewnętrzne, parkingi dla rowerów, monitoring, oświetlenie, przystosowanie całego obszaru dla osób niepełnosprawnych - to postulaty, które pojawiały się najczęściej. Punktami spornymi były kwestie związane z dojazdem, żużlem, plażą dla nudystów czy parkingami dla aut.

Grupa "64 plus" wyrzuciłaby z Golęcina żużel, a w jego miejsce wybudowała boiska do koszykówki i siatkówki.
- Grupę wiekową 45-64 podzielił żużel - przyznaje Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia. - Usunęliśmy też plażę dla nudystów.
Ta z kolei stała się przyczyną podziału w grupie 15-25. Jedni uznali, że plaża dla nudystów (miałaby powstać w miejscu dzikiej plaży, po drugiej stronie Rusałki) jest niezbędna. Druga połowa grupy nie chciała się na nią absolutnie zgodzić.

Osoby w wieku 35-44 lat nie chcą na Golęcinie "Malty bis", tłumu ludzi, wyasfaltowanych chodników.

Grupa 25-34 podzieliła cały obszar na trzy części. Pierwsza to kompleks sportowy (stadion lekkoatletyczny, basen z hotelem, stadion do żużla i futbolu z dużym parkingiem, place zabaw, serwis rowerowy). Druga część objęła tereny wokół Rusałki (dwie plaże, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu, trasy biegowe, boiska). W pozostały obszar nie powinno się zbytnio ingerować poza utworzeniem miejsc postoju, ścieżki aktywnej rekreacji.

Propozycje zgłoszone przez mieszkańców, organizacje, stowarzyszenia czy instytucje pomogą w sporządzeniu raportu oczekiwań mieszkańców wobec tego obszaru. Na tej podstawie zostaną określone warunki konkursu urbanistyczno-architektonicznego na koncepcję zagospodarowania Golęcina i Rusałki. Miasto chce go ogłosić na przełomie roku.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski