Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na urlop? Poznaj swoje prawa

Milena Kochanowska
Krystyna Wasilewska
Krystyna Wasilewska Andrzej Szozda
Na pytania czytelników odpowiada Krystyna Wasilewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Czy mogę odwołać pracownika z urlopu?
- Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Wówczas jednak powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika związane z tym odwołaniem.

Korzystam z urlopu wychowawczego na dziecko przez trzy lata. Co z moim urlopem wypoczynkowym, czy mi nie przepadnie?
- Urlop nie przepadnie, ponieważ od 1 października zeszłego roku bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Zatrudniliśmy pracownika, który przez 10 lat prowadził własną firmę. Czy okres ten wlicza się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?
- Ustalając staż, od którego zależy wymiar urlopu uwzględnia się tylko okresy wymienione w przepisach prawa. W związku z tym, że takiej regulacji nie ma w odniesieniu do okresu prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest on uwzględniany przy ustaleniu wymiaru urlopu.

Szef zadecydował, że w tym roku pracownicy wykorzystywać będą urlop przez dwa tygodnie lipca, a pozostała część urlopu pozostanie do wykorzystania w innym terminie. Czy mógł tak postąpić?
- Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi powinien być udzielony w całości. Tylko na wniosek pracownika może być on podzielony na części, z tym, że jedna z nich musi obejmować przynajmniej 14 dni kalendarzowych, wraz z niedzielami, świętami i tak zwanymi wolnymi sobotami.

Czy pracodawca może w planie urlopów ustalić termin wykorzystania całego urlopu dla wszystkich pracowników w jednym czasie? Chciałabym wyjechać na wakacje w innym terminie, niż to ustalił pracodawca, czy mam do tego prawo?
- Jeśli plan urlopów został ustalony, pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop w terminie w nim wskazanym. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić tylko na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Pracodawca zaś może przesunąć termin urlopu z powodu szczególnych potrzeb zakładu pracy, ale tylko wówczas, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Termin udzielenia przesuniętego urlopu wymaga uzgodnienia z pracownikiem.

Skończyłam studia i po raz pierwszy zatrudniłam się na umowę o pracę. Kiedy będzie przysługiwało mi 26 dni urlopu?
- Wymiar urlopu wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, oraz 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się również okres nauki. W przypadku ukończenia szkoły wyższej do ogólnego stażu pracy wlicza się 8 lat niezależnie od tego, czy studia zakończyły się licencjatem, magisterką czy dyplomem inżyniera. Po dwóch latach zatrudnienia na umowę o pracę przysługiwał więc będzie pani 26-dniowy urlop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski