Affabre Concinui organizuje własny festiwal

  Affabre Concinui organizuje własny festiwal

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Affabre Concinui zaprosili swoich kolegów po fachu na pierwszą edycję własnego festiwalu a cappella

  Affabre Concinui zaprosili swoich kolegów po fachu na pierwszą edycję własnego festiwalu a cappella ©Grzegorz Dembiński

  W niedzielę startuje pierwsza edycja Festiwalu Kameralnych Zespołów Wokalnych a cappella. O jego idei z Leszkiem Marciniakiem z zespołu Affabre Concinui rozmawia Marek Zaradniak
  Affabre Concinui zaprosili swoich kolegów po fachu na pierwszą edycję własnego festiwalu a cappella

  Affabre Concinui zaprosili swoich kolegów po fachu na pierwszą edycję własnego festiwalu a cappella ©Grzegorz Dembiński

  W niedzielę wasz zespół organizuje I Festiwal Kameralnych Zespołów Wokalnych a cappella. Na czym polega ten rodzaj śpiewania?

  W dosłownym tłumaczeniu oznacza "jak w kaplicy". W muzyce kościelnej był to styl wykonawczy, który wykształcił się w XVI wieku. Tłumacząc ludziom, co oznacza a cappella, w prosty sposób można powiedzieć - bez towarzyszenia instrumentów.

  Skąd pomysł na taką imprezę?


  Jako zespół kameralny uczestniczyliśmy w podobnych festiwalach w świecie i zawsze zastanawialiśmy się, dlaczego w Polsce, a tym bardziej w Poznaniu nie ma takiego festiwalu. Przecież Poznań to taka niepisana stolica chóralistyki. Odbywa się tu wiele koncertów, ale nie ma typowych festiwali zespołów kameralnych śpiewających a cappella, a idąc dalej także bez mikrofonów, bo ten sposób śpiewania nas najbardziej interesuje.

  A więc na sali nie będzie mikrofonów?

  Będą. Posłużą tylko do archiwalnej rejestracji dźwięków.

  Czym kierowaliście się, zapraszając te, a nie inne zespoły?

  Mamy bardzo skromne środki finansowe i w związku z tym wykonawców dobieraliśmy bardzo ostrożnie. Poszukaliśmy zespołów, które mają bardzo dobry poziom, a nie są znane w świecie. Węgierski Banchieri Singers to zespół mieszany składający się z sześciu osób, który na co dzień specjalizuje się w muzyce renesansowej, ale również wykonuje muzykę rozrywkową. Znalazłem w ich repertuarze bardzo dużo utworów śpiewanych przez The King's Singers. Drugi zespół to niemiecki Hannover Harmonists. W swej stylistyce nawiązuje on do znakomitego przedwojennego zespołu Comedian Harmonists. Zaprezentuje on również różnorodny repertuar od madrygałów poprzez rozrywkę po utwory śpiewane przez Comedian Harmonists. Trzecim zespołem będzie Affabre Concinui. Nie zaprezentujemy się tak obszernie jak nasi goście, bo cały festiwal to jeden trwający dwie godziny koncert.

  Dwóch zespołów w tym zestawie wyraźnie brakuje. To wspominany King's Singers i poznański Audiofeels?

  Na King's Singers nas na razie nie stać. Natomiast zespołowi Audiofeels bardzo kibicujemy. To nasi przyjaciele, ale oni wykorzystują mikrofony, które przetwarzają komputerowo ich głosy.

  A grupa Take 6?

  Na razie jest poza naszym zasięgiem, ale pozostaje w kręgu naszych zainteresowań, choć jest to już bardziej jazzowe potraktowanie śpiewu. Bardziej interesują nas Real Group ze Szwecji czy brytyjski The Tallis Scholar. W przyszłości chcielibyśmy, aby nasz festiwal trwał trzy dni, a zespoły śpiewały w którymś z poznańskich kościołów.

  Festiwal a cappella
  Aula UAM
  (ul. Wieniawskiego 1)
  niedziela 19.12., godzina 19
  bilety: 40-60 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo