Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"25! Wolność! Kocham i rozumiem": Te piosenki były i są ważne dla Polaków

Marek Zaradniak
Ten album zawiera ponad 50 piosenek, które były i są ważne dla Polaków.
Ten album zawiera ponad 50 piosenek, które były i są ważne dla Polaków. Archiwum Polskiego Radia
"25! Wolność! Kocham i rozumiem" to tytuł finałowego, galowego koncertu tegorocznego festiwalu w Opolu. Taki sam tytuł nosi trzypłytowe wydawnictwo opublikowane przez Polskie Radio.

Kulminacyjnym momentem tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu będzie w niedzielę gala jubileuszowa "25! Wolność! Kocham i rozumiem". Taki sam tytuł nosi trzypłytowe wydawnictwo opublikowane właśnie przez Polskie Radio. Zawiera 53 piosenki ważne na drodze do wolności. Pierwszy krążek otwiera wykonywana przez Wojciecha Młynarskiego powstała w 1980 roku piosenka "Przetrwamy". Wielu z nas zapamiętało jakże charakterystyczne jej słowa "A kiedy kazdy z nas uwieerzy jak wielka siła za nim stoi, nagle pewnego dnia dostrzeże, że mniej się boi, mniej sie boi. Zaraz potem słyszymy "Mury" katalońskiego barda Louisa Llaca z polskim tekstem Jacka Kaczmarskiego i w jego niezapomnianym wykonaniu. Utwór był nieformalnym hymnem antykomuninistycznej opozycji. Pierwsza płyta przynosi też niezapomnianą, powstałą w sierpniu 1980 roku podczas strajku w stoczni gdańskiej "Piosenkę dla córki". W 1981 roku Maciej Pietrzyk zaśpiewał ją na festiwalu w Opolu w 1981 mimo zakazu cenzury. I tutaj mamy jej oryginalne wykonanie.

Drugi krążek otwiera mniej znana piosenka Lecha Janerki "Konstytucje". Choć powstała ona w roku 1986 jej tekst mówiący o konstytucjach, które "mamy gdzieś, dokładnie tam" nie wzbudził zastrzeżeń ówczesnej cenzury. Drugi krążek to także m.in. jedna z najważniejszych piosenek Perfectu nazywana biografią pokolenia urodzonego po II wojnie światowej . "Autobiografia" oraz opowiadająca o trudnej miłości do ojczyzny "Nie pytaj o Polskę" Republiki. Nie zabrakło też akcentu poznańskiego utworu przeboju "Przeżyj to sam" Lombardu. Piosenkę tę nadano 1 kwietnia 1982 roku gdy po ciszy stanu wojennego znów startowała Trójka. Dopiero po dwóch dniach cenzura obudziła się i zakazała nadawania utworu.

I wreszcie trzecia płyta. Zwracam uwagę na otwierającą ją "Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos" napisaną przez Grzegorza Tomczaka a wykonywana przez Marylę Rodowicz. W zestawie tym znalazł się też "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Zabrakło natomiast, a szkoda spopularyzowanego przez poznańską grupę Turbo wielkiego przeboju "Dorosłe dzieci". To był też ważny utwór na drodze do wolności.

Opole 2014 "25! Wolność! Kocham i rozumiem" Polskie Radio, cena około 43 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski