Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Główny w Poznaniu: Ruchome schody pojadą też w dół!

Marcin Idczak
Dworzec Główny w Poznaniu: Ruchome schody pojadą też w dół! Później przebudowa starego gmachu
Dworzec Główny w Poznaniu: Ruchome schody pojadą też w dół! Później przebudowa starego gmachu Pawel Miecznik
PKP chce przebudować Dworzec Główny w Poznaniu. Ruchome schody pojadą też w dół (dzisiaj jeżdżą tylko do góry), bardziej przyjazne ma być również wnętrze. Następnie PKP zabiorą się za modernizację starego gmachu.

Przed dwoma laty otwarto nowy budynek Dworca Głównego PKP w Poznaniu.

– Okazuje się jednak, że są w nim elementy, które trzeba poprawić, tak by zwiększyć funkcjonalność obiektu – mówi Piotr Ciżkowicz, wiceprezes PKP SA.

Dlatego specjalistom od komunikacji polecono przeprowadzić sprawdzenie co koniecznie należy zmienić.
Zajął się tym Daniel Załuski z Politechniki Gdańskiej, który od kilkunastu lat zajmuje się problemami związanymi z dworcami w całej Europie.

Na podstawie jego analiz wnętrze zostanie przebudowane. – Tak by nie tworzyć zatorów, był łatwiejszy dostęp do kas i lepsze dojście do peronów – wyjaśnia Daniel Załuski.

Jakie zmiany czekają pasażerów? Na pewno pojawią się schody ruchome przy zejściu na peron pierwszy i końcówkę ulicy Dworcowej. Przedstawiciele PKP twierdzą, że nieprawdą było to, że zbyt wąskie perony uniemożliwiały wybudowanie schodów ruchomych działających w obie strony.

– Przed dwoma laty ich nie zamontowano, gdyż zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w takich obiektach muszą być drogi ewakuacyjne w skład których wchodzą schody tradycyjne – zauważa Piotr Ciżkowicz. – Strażacy by nie dopuścili obiektu do użytkowania. Teraz ewakuację można przeprowadzić poprze centrum handlowe lub parkingi. Dlatego będziemy montować ruchome schody - mówi wiceprezes PKP.

Dodatkowo dobudowana zostanie jeszcze jedna winda.

Zmieni się lokalizacja punktu informacji miejskiej i kolejowej. Sprawdzono, że korzysta z nich bardzo mało osób, a jednocześnie wielkie stoisko uniemożliwia przechodzenie pasażerom. Dzięki temu wyodrębniona może zostać strefa kas i plac na kolejki dla osób chcących kupić bilety. To wszystko zapewni lepszą przepustowość. Nie będą tworzyły się zatory stojących do kasy i biegnących na pociąg.

Dlaczego takie zmiany są przeprowadzane w dwa lata po otwarciu dworca?

– Mogliśmy schować głowę w piasek i udawać, że wszystko dobrze funkcjonuje – wyjaśnia Piotr Ciżkowicz. – Jednak było widać, że są pewne niedociągnięcia, więc trzeba je poprawić - stwierdza.

Zapowiada również, że do 2018 roku powinna zakończyć się przebudowa starego budynku Dworca Głównego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski